Verstappen mund Hamiltonin përsëri

Pasi fitoi çmimin e madh të Abu Dhabit 2021, Max Verstappen u bë piloti i parë holandez që Kampionatin Botëror të Formula 1 dhe të 34-tin Botëror të Formula 1.

Verstappen i “Red Bull” fitoi betejën ndaj Charles Leclerc ndërsa podiumi u plotësua nga Carlos Sainz.  Pas një dueli të tensionuar, shoferi i Red Bull kaloi Ferrarin me katër xhiro përpara. Leclerc priu garën për pjesën më të madhe të saj por, humbi vendin e parë në xhiron e 47-të. Carlos mbylli garën në pozitën e të cilës kishte filluar.

Këtë herë, “pit-stop”-i i lënë për shumë vonë, bëri që Lewis Hamiltoni të përjashtohej nga matematikat fituese. Britaniku filloi garën nga pozita e 15-të.

Verstappen kishte kaluar Hamiltonin në lapin e fundit në Kampionatin e Abu Dhabit më 2021.

F1 kthehet në Melburn të Australisë pas dy javësh duke shënuar kthimin e parë të saj në Australi qëkur ngjarja e njëjtë u anulua në vitin 2020, si shkak i pandemisë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika