Veshjet më të bukura në tapetin e kuq të Met Gala 2022

Met Gala nata më e madhe e modës, e cila është rikthyer pas pauzës së detyrueshme nga pandemia e Covid-19, ku të famshmit ndërkombëtar ruajnë veshjet e tyre më mahnitëse për tapetin e kuq e qëllimi i saj kryesor është të mbledhë fonde për Institutin e Kostumeve të muzeut

Met Gala 2022

Që nga momenti kur u shpall tema e Met Gala 2022 , njerëzit janë përpjekur të zbulojnë kuptimin e saj. Për disa, të kujton pamjen e këndshme të veshjeve në fillimet e viteve 2000. Duke pasur parasysh hapësirën për interpretim, të ftuarit në ceremoninë e këtij viti ishin të lirë të përcaktonin rrugën e tyre. Ata e bënë këtë me gëzim, duke u veshur deri në nëntë me veshje të dizajnuara me porosi dhe vintage arkivore.

Si gjithmonë, tapeti i kuq ishte i mbushur me bishta të gjatë fustanesh dhe xhevahire gjigante, numri i madh i pamjeve që të tërheqin vëmendjen nënkuptonin se dalja nga norma ishte mënyra e vetme për t’u dalluar vërtet.

Sipas gazetares britanike dhe amerikane, ajo se çfarë kanë veshur në Met Gala kishte shumë rreziqe dhe se është e mrekullueshme se si njerëzit ndihen shumë të patrembur në zgjedhjen e veshjeve.

Kim Kardashian bëri një hyrje madhështore në Met Gala në stilin e yllit të filmit klasik të hënën, e veshur me një fustan ikonik të veshur nga Marilyn Monroe teksa mbërriti me të dashurin Pete Davidson  në tërheqje.

Tashmë ishte përfolur se Kim do të vishte veshjen e famshme, të cilën Marilyn e kishte veshur kur i këndoi “Gëzuar ditëlindjen” Presidentit John F. Kennedy në vitin 1962, duke shkaktuar mjaft skandal në atë kohë.

Fustani vezullues i Marilyn-it me rruaza është dizenjuar nga Jean Louis dhe është ekspozuar në Ripley’s Believe It or Not! Muzeu në Orlando, FL, pasi e blenë atë nga Ankandi Julien për 4.81 milionë dollarë.

Pete Davidson dhe Kim Kardashian

“Ky është fustani i Marilyn Monroe. Është gjashtëdhjetë vjeç, e provova dhe nuk më përshtatej. Më duhej të humbisja 16 kilogramë”, ka thënë Kim për LaLa Anthony në tapetin e kuq.

Gjithashtu Kim e kishte veshur fustanin vetëm për disa minuta, pasi u shndërrua në një kopje të fustanit sapo kishte kaluar tapetin e kuq, për t’u siguruar që ai të mos dëmtohej brenda festës së Met Gala, shkruan DailyMail, transmeton RTV Dukagjini.

Marilyn thuhet se i ka paguar 1 mijë e 440 dollarë për copën e personalizuar stilistit dhe mban rekordin për veshjen më të shtrenjtë të shitur në një ankand, duke e bërë atë një nga fustanet më të shtrenjtë në botë.

Përpara tapetit të kuq në mbrëmje, një nga stilistët kryesorë amerikanë, Tommy Hilfiger ka thënë për për CNN se ngjarja u ofroi stilistëve një shans për të shfaqur interpretimet e tyre unike të modës dhe kulturës pop.

“Met Gala ka të bëjë me të paturit një mendje të hapur dhe të menduarit jashtë kutisë, puna e të cilit shfaqet në ekspozitën e re të Met”, ka shtuar Hilfiger, përmes emailit për CNN, përcjell RTV Dukagjini.

Ndërsa, RTV Dukagjini ua sjellë disa nga pamjet më mahnitëse të mbrëmjes Met Gala 2022.

Blake Lively me një fustan vezullues me rruaza nga Versace me një hark prej sateni dhe bakri me doreza të ngjashme.

Billie Eillish

Billie Eilish mahniti me një fustan të rinovuar të Gucci-t me një bust korse dhe mëngë të qarta me doreza me nuancë deti.

Kylie Jenner

Kylie Jenner i dha fustanit të saj të nusërisë një ndryshim të veshjes së rrugës me një vello që mbulonte kapelën e saj të bejsbollit nga pas. Veshja u dizenjua nga themeluesi i ndjerë i Off-White, Virgil Abloh.

Kandall jenner

 

Duke hequr dorë nga ngjyra e saj e kafe, Kandell Jenner zgjodhi vetullat e zbardhura që e anuan menjëherë pamjen e saj më avangarde dhe editoriale. Jenner veshi një bluzë të zezë prej tyli të zi, nga marka Prada, me një shtresë të qëndisur rrjete. Ajo e kombinoi atë me një fund të zi voluminoz mëndafshi-saten.

Gemma Chan

Me veshjen dhe bizhuteritë e saj të dizajnuara nga Louis Vuitton, aktorja Gemma Chan mbërriti me një pelerinë lëkure të zbukuruar me kristal dhe një fustan me ijë të ekzagjeruara në mënyrë teatrale

Tessa Thompson

Fustani rozë e stilistës Carolina Hererra veshur nga Tessa Thompson shfaqi një nga fustanet me bisht më dramatikë të mbrëmjes.

Cardi B

Reperja Cardi B iu drejtua Versace-s për këtë fustan të zbukuruar me zinxhir, i cili ishte bërë nga një milje zinxhirë ari sipas markës.

Camila Mendes

Camila Mendes ishte çdo centimetër vajza e artë teksa doli në tapetin e kuq, ajo i verboi shikuesit  me një fustan të artë me një prerje në mes, nga stilisti Alexandre Mattiussi.

Vanessa Hudgens

Vanessa Hudgens me një fustan elegant të zi nga marka e famshme Moschino.

Quannah Chasinghorse

Quannah Chasinghorse, mbante bizhuteri indigjene që kanë rëndësi për komunitetin e saj. “Të jesh e mirëpritur ashtu siç jam është e bukur, por duhet të kishte ndodhur shumë kohë më parë”, u ka thënë gazetarëve ajo në tapetin e kuq.

Naomi

Supermodelja Naomi Campbell zgjodhi një look nga marka Burberry të printuar me kuaj, shoqëruar me doreza  të përshtatura me veshjen e saj dhe bizhuteritë e fytyrës.

Gigi Hadid

Supermodelja Gigi Hadid, u shfaq me një veshje të pazakontë, e cila përshtati me tapetin me një pallto të kuqe Atelier Versace të cilën e veshi mbi një kostum lëkure korse. Po ashtu, veshja e Gigi Hadid ishte një “interpretim modern i palltove nga fundi i viteve 1800” sipas stilistës Donatella Versace.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika