Vetëm një vendvotim me kusht në Zubin Potok

Zyrtari i caktuar nga KQZ-ja për Komunën e Zubin Potokut, Agim Kastrati, ka deklaruar se procesi i votimit pro ose kundër kryetari të kësaj komune, Izmir Zeqirit, ka filluar me kohë dhe deri tani nuk ka ndonjë problem të theksuar.

Ai, derisa ka treguar se sa qendra të votimit janë në këtë komunë, ka shtuar se sa i përket sigurisë nuk ka asnjë problem.

“Mund t’iu informojë se në orën 07:00 janë hapur të gjitha qendrat e votimit që tanimë veç janë të reduktuara, fuzionuara. Komuna e Zubin Potokut do të kishte 14 qendra të votimit me 15 vendvotime, duke marrë parasysh se e kemi edhe vendvotimin me kusht, pra sipas ligjit kemi vetëm një vendvotim me kusht. Kemi pesë qendra të votimit me 11 vendvotime. Të gjitha qendrat e votimit në këtë komunë tani janë të hapura dhe janë të gatshme t’i presin votuesit e parë”, tha Kastrati.

Kastrati tha se në këtë proces është angazhuar edhe policia. Ndërsa ka theksuar se përveç disa problemeve teknike, nuk ka probleme të tjera të theksuara. Ai ka thënë se ka siguri për të vazhduar ky proces votimi.

Mes të tjerash, ai ka thënë se deri në këto momente asnjë qytetarë nuk e ka shfrytëzuar të drejtën e votës në këtë komunë. Në këtë komunë kanë të drejtë vote mbi 6 mijë e 600 qytetarë në pesë qendra të votimit me 11 vendvotime. Po ashtu, në këtë objekt të komunës është e vetmja qendër që mund të votohet me kusht./KP

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika