Veteranët tentojnë të futen në Kuvend

Veteranët e luftës së UÇK-së, kanë tentuar të hyjnë brenda objektit të Kuvendit të Kosovës

Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i kanë thyer rrethojat e janë futur në oborrin e Kuvendit të Kosovës.

Policia ndërkaq, po qëndron para dyerve të Kuvendit, ku janë edhe protestuesit, të cilët e kanë bllokuar hyrjen.

Policia e Kosovës iu është përgjigjur protestuesve duke hedhur gaz lotsjellës.

Kjo ka ndodhur pas një fjalimi të U.d. i kryetarit të OVL-UÇK-së, Faton Klinaku, i cili tha se arsyeja e protestës është injorimi i Qeverisë së Kosovës, si dhe mospërfshirja e tyre në ligjin për pagën minimale.

“Sot dëshmojmë se tentimi i mohimit i kontributit të ushtarëve nga institucionet e Kosovës nuk do të ketë sukses, fatkeqësisht duhet të protestojmë në mbrojtje të vlerave të luftës, sot duhet të protestojmë për shkak se po u shkelen të drejtat tona dhe vlerat e luftës, neve na mohohet lufta që e bëmë, ne kishim takim me këtë pushtet dhe i kemi shprehur shqetësimet tona në ndryshimet që do t’i bëjnë pa neve, që jemi kategori ligjore, në momentet e fundit na është sakatosur ligji”, ka thënë Klinaku.

Protestuesit po mbajnë në duar flamuj kombëtarë dhe po brohorasin akronimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe të ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

“Le ta di mirë Albin Kurti, që nuk mund të luajë me veteranët e luftës, sot i kemi veteranët duke u maltretuar në burgje të Hagës. Ne jua kemi pru lirinë”, dëgjohet të thotë njëri nga protestuesit

Po ashtu, kësaj proteste i ka dhënë përkrahje edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK).

Ndërkaq, në të njëjtën ditë, të hënën mblidhet edhe Kuvendi i Kosovës, ku njëra nga pikat e rendit të ditës do të jetë votimi në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore.

Ditë më parë, Klinaku e kishte paralajmëruar këtë protestë për të kundërshtuar, siç kishte thënë, tentimin e pushtetit për t’i larguar veteranët nga e drejta për t’u përfshirë në ndryshimet e pagës minimale.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika