Videolojërat nuk duhen shmangur

Të gjithë ata njerëz që ju thanë se lojërat video janë të këqija për ju? E kishin gabim

Për vite me radhë videolojërat janë kritikuar se i bëjnë njerëzit më antisocialë, mbipeshë apo depresivë. Por tani studiuesit po zbulojnë se lojërat në fakt mund të na ndryshojnë për mirë dhe të përmirësojnë trupin dhe mendjen tonë.

Lojërat mund të ndihmojnë në zhvillimin e aftësive fizike. Fëmijët parashkollorë që luanin lojëra interaktive, është treguar se kanë aftësi të përmirësuara motorike. Për shembull, ata mund të godasin, kapin dhe hedhin një top më mirë se fëmijët që nuk luajnë video lojëra. Një studim i kirurgëve që bëjnë mikrokirurgji në Boston, ka zbuluar se ata që luanin videolojëra ishin 27 për qind më të shpejtë dhe bënin 37 për qind më pak gabime se ata që nuk luanin. Vizioni është përmirësuar gjithashtu, veçanërisht duke treguar dallimin midis nuancave të grisë. Kjo është e dobishme për vozitje natën, pilotimin e një avioni ose leximin e rrezeve X.

Lojërat përfitojnë gjithashtu një sërë funksionesh të trurit, duke përfshirë vendimmarrjen.

Njerëzit që luajnë lojëra të bazuara në aksion marrin vendime 25 për qind më shpejt se të tjerët dhe nuk janë më pak të saktë. U zbulua gjithashtu se lojtarët më të mirë mund të bëjnë zgjedhje dhe të veprojnë sipas tyre deri në gjashtë herë në sekondë, katër herë më shpejt se shumica e njerëzve.

Në një studim tjetër nga studiues nga Universiteti i Roçesterit në Nju Jork, lojtarët me përvojë u treguan se ishin në gjendje t’i kushtonin vëmendje më shumë se gjashtë gjërave në të njëjtën kohë pa u hutuar, krahasuar me katër që shumica e njerëzve normalisht mund t’i mbajnë parasysh. Për më tepër, videolojërat gjithashtu mund të zvogëlojnë dallimet gjinore. Shkencëtarët kanë zbuluar se gratë që luajnë lojëra janë më të afta të manipulojnë mendërisht objektet 3D.

Ekzistojnë gjithashtu dëshmi se lojërat mund të ndihmojnë me problemet psikologjike. Në Universitetin e Auckland në Zelandën e Re, studiuesit u kërkuan 94 të rinjve të diagnostikuar me depresion të luanin një lojë fantazi 3D të quajtur SPARX dhe në shumë raste, loja reduktoi simptomat e depresionit më shumë sesa trajtimi konvencional. Një ekip tjetër kërkimor në Universitetin e Oksfordit zbuloi se të luash Tetris menjëherë pas ekspozimit ndaj diçkaje shumë shqetësuese – në eksperiment, u përdor një film me skena traumatike të lëndimit dhe vdekjes – në fakt mund të parandalojë që njerëzit të kenë rikthim shqetësues.

Megjithatë, efektet nuk janë gjithmonë aq pozitive.

Studiuesit e Universitetit të Indianës kryen skanime të trurit tek të rinjtë dhe gjetën prova se lojërat e dhunshme mund të ndryshojnë funksionin e trurit pas vetëm një jave lojë, duke ndikuar në rajonet e trurit që lidhen me kontrollin emocional dhe duke shkaktuar sjellje më agresive te lojtari. Por Daphne Bavelier, një nga studiueset më me përvojë në këtë fushë, thotë se lojërat e dhunshme të veprimit që shpesh shqetësojnë më shumë prindërit mund të kenë efektin më të fortë të dobishëm në tru. Në të ardhmen, ne mund të shohim shumë trajtime për problemet fizike dhe neurologjike të cilat përfshijnë luajtjen e lojërave video.

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika