Viktima dhe të plagosur nga bombardimet ruse në Ukrainë

Të paktën tre persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga bombardimet e lëshuara nga forcat ruse në Kiev

Pamje në Ukrainë (CNN)

Të paktën tre persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga bombardimet e lëshuara nga forcat ruse në kryeqytetin ukrainas të Kievit të enjten, thanë autoritetet.

Pas një serie të raportuar prej 17 sulmesh me dronë dhe raketa në kryeqytetin ukrainas gjatë muajit maj, forcat ruse e filluan muajin e qershorit duke vazhduar sulmet në kryeqytet që në orët e para të mëngjesit të së enjtes.

Administrata e qytetit të Kievit raportoi se një fëmijë ishte në mesin e të vdekurve dhe 10 persona të tjerë u plagosën. Sulmi dëmtoi gjithashtu ndërtesa banimi, një klinikë mjekësore, një tubacion uji dhe makina.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës raportoi se Forcat Ajrore penguan 10 raketa, të cilat i identifikuan si raketa balistike Iskander me rreze të shkurtër veprimi.

Rusia ka shënjestruar vazhdimisht Kievin me valë sulmesh me dronë dhe raketa që nga fillimi i pushtimit, por sulmet kundër kryeqytetit janë intensifikuar gjatë muajit të kaluar, ndërsa Ukraina përgatitet për një kundërofensivë.

Mbrojtja ajrore e Ukrainës është bërë gjithnjë e më efektive në përgjimin dhe rrëzimin e dronëve dhe raketave ruse, por mbetjet e raketave që shkatërrohen në qiell, mund të shkaktojnë zjarre dhe të lëndojnë njerëz poshtë.

Në lagjen Desnianski, mbetjet ranë mbi një spital për fëmijë dhe një ndërtesë shumëkatëshe aty pranë. Dy shkolla dhe një departament policie u dëmtuan.

Në një lagje tjetër, Dniprovski, një ndërtesë banimi u dëmtua nga djegia e mbeturinave dhe u ngrit tym i madh, vala e shpërthimit shpërtheu nga dritaret, makinat e parkuara morën flakë dhe mbeturinat ranë në rrugë dhe oborre.

Në lagjen Darnitski u prek një tubacion uji dhe një ndërtesë banimi, dhe vala e eksplozivit theu xhamat.

Pasi një grua u vra duke parë një sulm ajror nga ballkoni i saj në fillim të kësaj jave, autoritetet e Kievit u kërkuan banorëve të dëgjonin sirenat paralajmëruese dhe të qëndronin në strehimore ose vende të tjera të sigurta.

“Duhet të jeni vigjilentë, pasi raketat balistike fluturojnë me shpejtësi të jashtëzakonshme. Nga momenti i shpalljes së alarmit deri në mbërritjen e raketës, keni vetëm disa sekonda”, kanë paralajmëruar ata, shkruan REL.

Të mërkurën, forcat ruse kryen tri sulme ajrore në rajonin Herson, së bashku me sulme me raketa dhe artileri të rënda në pjesë të tjera të rajonit.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika