Virxhinia, debat për pezullimin e taksës së Komunuelthit për benzinën

Pezullimi i taksës për benzinë shqetëson qytetarët e Virxhinias

Asambleja e Përgjithshme e Virxhinias do të debatojë planin e guvernatorit virxhinias, Glenn Youngkin, për pezullimin e taksës së Komunuelthit për benzinë.

Sipas një artikulli të “The Washington Post”, personat që kanë votuar vazhdimisht për demokratët, do të bënin mirë të hiqnin dorë nga tundimi tyre, i cili është i kuptueshëm që të “merreni vesh” me Glenn Youngkin. Sa i përket vetos dhe amandanemeteve të tij të mëparshme, në vetvete ishin shpagim politik për refuzimin e demokratëve, që ta konfirmojnë një kandidaturë.

Të bësh ndryshe, do të thotë të hysh në një plogështi politike, që injoron të mirën e përbashkët në kuadër të avantazhit partizan.

Ilustrim

Qëllimi i duhur i politikës është të dërgojë përpara të mirën e përbashkët. Ndërsa, partitë politike do të ndryshojnë disa nga përkufizime të “të mirës së përbashkët” ata favorizojnë dhe propozimet e tyre legjislative do të pasqyrojnë këto dallime.

Por, kur ligji i xhungles mbizotëron në politikë, e mira e përbashkët për njerëzit vuan. Kongresi është një shembull i trishtuar se ku na çon një politikë “unë dhe e imja”.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika