Vizita e Ronaldos në Iran mbledh mijëra tifozë të cilët e ndjekin autobusin ku qëndron ai

Sulmuesi 38-vjeçar ndodhet në IIran me klubin saudit Al Nassr, i cili do të përballet me Persepolis të martën në mbrëmje.

Foto: BBC

Turma tifozësh të futbollit iranian janë mbledhur për ta mirëpritur superyllin portugez, Cristiano Ronaldo, në Teheran – madje duke ndjekur autobusin e ekipit të tij.

Sulmuesi 38-vjeçar ndodhet atje me klubin saudit Al Nassr, i cili do të përballet me Persepolis të martën në mbrëmje.

Tifozët u mblodhën jashtë hotelit të tij për një mundësi të rrallë për ta parë nga afër legjendën.

Duke tundur fanellat, ata festuan fundin e një ndalimi që kishte mbajtur larg ekipet saudite për shtatë vjet.

Duke pasur parasysh marrëdhëniet e trazuara diplomatike të Iranit me pjesën tjetër të botës, klubet më të mira të futbollit dhe yjet e tyre rrallë e vizitojnë vendin.

Menaxherët, sponsorët dhe kompanitë e sigurimeve hezitojnë të lejojnë talentin e tyre të udhëtojë në Iran, pasi vlerësojnë rreziqet që vijnë nga vizita të tilla.

Al Nassr është klubi i parë saudit që vjen në Iran që nga viti 2016, kur një grup milicësh iranianë të linjës së ashpër të quajtur Basij – pjesë e Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) – sulmuan Ambasadën saudite në Teheran.

Pas kësaj, ekipet nga Arabia Saudite refuzuan të udhëtonin në Iran për ndonjë garë sportive ndërkombëtare, duke thënë se siguria e tyre nuk ishte e garantuar.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika