VLEN kërkon largimin e Maqedonisë së Veriut nga Ballkani i Hapur

VMRO DPMNE dhe koalicioni VLEN u dakorduan gjatë një takimi sot mbi parimet e përgjithshme të bashkëpunimit për qeverinë e ardhshme dhe se pas formimit të grupeve punuese, bisedimet do të vazhdojnë deri në finalizimin e tyre

VMRO DPMNE dhe koalicioni VLEN u dakorduan gjatë një takimi sot mbi parimet e përgjithshme të bashkëpunimit për qeverinë e ardhshme dhe se pas formimit të grupeve punuese, bisedimet do të vazhdojnë deri në finalizimin e tyre.

Alsat Maqedoni mëson ekskluzivisht se të dyja palët kanë gjetur tashmë një gjuhë të përbashkët për një nga pesë pikat e marrëveshjes parimore mes tyre.

Në kuadër të shtrirjes së këtij programi, ALSAT mëson se në kuadër të angazhimit strategjik të vendit ndaj BE-së, VLEN ka kërkuar braktisjen dhe distancimin e menjëhershëm nga nismat që bien ndesh me këtë qëllim.

VLEN kërkon tërheqjen e menjëhershme të Maqedonisë së Veriut nga nisma e Ballkanit të Hapur. Kjo ide, siç mëson Alsat, është pranuar edhe nga VMRO DPMNE, ndonëse ende nuk ka një qëndrim zyrtar për të, shkruan Alsat M.

Ballkani i Hapur është një iniciativë rajonale që synon përmirësimin e lëvizjes së mallrave, shërbimeve dhe njerëzve.

Ajo u themelua në vitin 2019 nga krerët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë, fillimisht me emrin “Mini Schengen”.

Pavarësisht thirrjeve për përfshirje, Mali i Zi, Bosnja e Hercegovina dhe Kosova refuzuan të bashkohen. Vërejtjet e disa prej këtyre vendeve ishin se kjo iniciativë forcon Serbinë. 

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika