Von Cramon shpreh mirënjohjen për ushtarët e KFOR-it, kërkon dënimin e protestuesve që sulmuan ata

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka kërkuar hetim të plotë dhe ndjekje penale të autorëve të sulmeve kundër ushtarëve të KFOR-it

Raportuesja për Kosovë në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon

Përpos tri kërkesave të Bashkimit Evropian, raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka edhe një kërkesë.

Me anë të një postimi në Twitter, Von Cramon ka kërkuar hetim të plotë dhe ndjekje penale të autorëve të sulmeve kundër ushtarëve të KFOR-it.

“Një kërkesë shtesë, por kritike: hetim të plotë dhe ndjekje penale të autorëve të sulmeve kundër ushtarëve të KFOR-it. Jemi tej mase mirënjohës për gjithçka çfarë kanë bërë trupat e NATOS-s, ju urojmë shërim të shpejtë”, ka shkruar ajo.

Ndërkaq, ishte përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell, i cili njoftoi të enjten për tri kërkesat për Qeverinë e Kosovës.

Ato përbënin zgjedhje lokale të reja të menjëhershme, sigurimi i pjesëmarrjes së serbëve të Kosovës dhe nisja e punës për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe brenda dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika