Vrasja e Khashoggi, SHBA i jep imunitet princit saudit bin Salman

Bazuar në dosjet gjyqësore, Departamenti Amerikan i Shtetit tha se udhëheqësi saudit ka imunitet për shkak të rolit të tij të ri si kryeministër saudit

Jamal Khashoggi, i fotografuar duke folur në Londër, u vra në vitin 2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë përcaktuar se lideri de fakto i Arabisë Saudite, Princi i Kurorës Mohammed bin Salman ka imunitet nga një padi e ngritur nga e fejuara e gazetarit të vrarë, Jamal Khashoggi.

Khashoggi, një kritik i shquar saudit, u vra në konsullatën saudite në Stamboll në tetor 2018. Inteligjenca amerikane ka thënë se beson se Princi Mohammed ka urdhëruar vrasjen.

Por në dosjet gjyqësore, Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ai ka imunitet për shkak të rolit të tij të ri si kryeministër saudit.

Ish-e fejuara e Khashoggi, Hatice Cengiz, shkroi në Twitter se “Jamal vdiq përsëri sot” me vendimin.

Ajo së bashku me grupin e të drejtave të njeriut “Democracy for the Arab World Now (Agim)”, i themeluar nga Khashoggi kishte kërkuar dëme të paspecifikuara në SHBA nga princi i kurorës për vrasjen e të fejuarës së saj.

Ankesa akuzonte liderin saudit dhe zyrtarët e tij se kishin “rrëmbyer, lidhur, droguar dhe torturuar dhe vrarë gazetarin rezident në SHBA dhe avokatin e demokracisë Jamal Khashoggi”.

Princi Mohammed u emërua princ i kurorës nga babai i tij, Mbreti Salman bin Abdulaziz Al Saud, në vitin 2017. Më pas 37-vjeçarit iu dorëzua roli i kryeministrit në shtator të këtij viti. Ai mohon çdo rol në vrasjen e Khashoggi.

Avokatët e Departamentit të Drejtësisë thanë se si “kreu i një qeverie të huaj”, princi i kurorës “gëzon imunitetin e kreut të shtetit nga juridiksioni i gjykatave amerikane si rezultat i asaj zyre”.

“Doktrina e imunitetit të kreut të shtetit është e vendosur mirë në të drejtën zakonore ndërkombëtare,” thanë avokatët e Departamentit të Drejtësisë.

Por administrata Biden ishte e prirur të theksonte se vendimi nuk ishte një përcaktim i pafajësisë.

“Ky është një përcaktim ligjor i bërë nga Departamenti i Shtetit sipas parimeve të vjetra dhe të vendosura mirë të së drejtës zakonore ndërkombëtare,” tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë në një deklaratë me shkrim.

Arabia Saudite tha se ish-gazetari i Washington Post ishte vrarë në një “operacion mashtrues” nga një ekip agjentësh të dërguar për ta bindur atë të kthehej në mbretëri.

Megjithatë, zyrtarët amerikanë thanë se CIA kishte arritur në përfundimin, “me një shkallë sigurie mesatare deri në të lartë”, se MBS, siç njihet princi, ishte bashkëpunëtor.

Vrasja shkaktoi një bujë globale dhe dëmtoi imazhin e Princit Mohammed dhe vendit të tij.

Ajo çoi gjithashtu në një rënie të madhe në marrëdhëniet SHBA-Saudite, me Biden që u zotua ta bënte Arabinë Saudite një “paria” ndërsa ai po bënte fushatë për presidencën në 2019.

Biden refuzoi të fliste me Mohammed bin Salman kur u bë president për herë të parë, transmeton BBC.

Por gjatë verës, Presidenti Biden tha se donte të “riorientonte” marrëdhëniet, përpara një vizite në Arabinë Saudite në korrik.

Presidenti Biden me princin e kurorës saudite në korrik

Vizita e tij, në të cilën ai u fotografua duke përplasur me grusht princin e kurorës, u kritikua si vërtetim i qeverisë saudite pas vrasjes së Khashoggi.

Sarah Leah Whitson, një zëdhënëse e Dawn, shkroi në Twitter se ishte “përtej ironike që Presidenti Biden e ka siguruar vetë MBS mund t’i shpëtojë përgjegjësisë kur ishte Presidenti Biden ai që i premtoi popullit amerikan se do të bënte gjithçka për ta mbajtur atë përgjegjës”.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika