Vrasje në tentativë në Mitrovicë, arrestohet një i dyshuar e tjetri në arrati

Policia e Kosovës ka njoftuar se mbrëmjen e së premtes në Mitrovicë, një person ka gjuajtur me armë në drejtim të një makine. Të njëjtit, i është konfiskuar një armë dhe me vendim të prokurorit, i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë

Është arrestuar i dyshuari V.J, 22-vjeçar, nën dyshimin se i njëjti kishte shtënë me armë zjarri në drejtim të një veture ishte larguar në drejtim të panjohur.

Përmes një njoftimi, Policia e Kosovës ka njoftuar se ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Mitrovicë dhe përpos dëmeve materiale, nuk ka të lënduar. Ndërkaq, nga ana e PK-së, vepra është cilësuar si “vrasje në tentativë”.

“Si rezultat i veprimeve operative e hetimore njësitet policore  kanë identifikuar dhe arrestuar një person të dyshuar për veprën penale “Vrasje në tentativë”. Vepra penale ka ndodhur mbrëmë rreth orës 21:45,  në rrugën “Shaban Polluzha” në Mitrovicë, ku nga një veturë në lëvizje është shtënë me armë zjarri  në drejtim të veturës së ankuesit dhe ishte larguar në drejtim të panjohur. Përveç dëmeve materiale në veturën e ankuesit nuk raportohet për persona të lënduar”, thuhet në njoftim.

Krahas kësaj, PK ka njoftuar se në vendin e ngjarjes  janë gjetur dhe konfiskuar  dy gëzhoja. Ndërkaq, të dyshuarit i është konfiskuar një armë.

“Lidhur me rastin, në cilësi të provave materiale në vendin e ngjarjes  janë gjetur dhe konfiskuar  dy gëzhoja. Ndërsa si rezultat i ndërveprimeve policore pas dy orëve  nga njësia  policore e Trafikut Rrugor në  zonën e Skenderajt është identifikuar  dhe arrestuar i  dyshuari  V. J., 22 vjeçar, tek i cili është gjetur dhe sekuestruar një armë e llojit pistoletë e cila dyshohet të jetë përdor në veprën penale”, thuhet në njoftim.

Pas intervistimit, me vendim të prokurorit të rastit të dyshuarit i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë.

Ndërkaq, në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës, thuhet se viktima kishte raportuar se në drejtim të tij kishin shtënë dy persona.

“Rr. Shaban Palluzha, Mitrovicë 20.01.2023-21:45. Viktima mashkull  kosovar ka raportuar se dy persona të panjohur nga vetura në lëvizje kanë shtënë me armë zjarri në drejtim të tij, ku si pasoj vetura është goditur dy plumba. Njëri nga të dyshuarit është arrestuar dhe nga i njëjti është konfiskuar një pistoletë me dy fishekë që dyshohet të jetë përdorur në rast. Me vendim të prokurorit, i dyshuari është dërguar në mbajtje ndërsa i dyshuari tjetër gjendet në arrati”, thuhet në raport.

 

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika