Vuçiq: Nuk jemi të interesuar për njohje reciproke me Prishtinën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se Parlamenti Evropian nuk ka miratuar asnjë rezolutë që kërkon vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë, por se bëhet fjalë vetëm për rekomandime. Sipas tij, po të realizohej kjo e fundit, më pas do të kërkohej njohja e Kosovës, gjë për të cilën ai thotë se Serbia nuk ka interesim

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se nëse do të vendosej që Serbia të vërë sanksione ndaj Rusisë, kërkesa e radhës do të ishte njohja e Kosovës.

Vuçiq është deklaruar në një konferencë për media pas marrëveshjes së arritur mbrëmjen e së mërkurës në Bruksel lidhur me çështjen e targave.

“Shumë më e vështirë se vendosja e sanksioneve ndaj Rusisë është se ata na kërkojnë të njohim njëri-tjetrin. Sikur Serbisë i intereson të njihet nga Prishtina”, ka thënë Vuçiq, gjersa theksoi, “edhe nëse vendosim sanksione ndaj Rusisë, gjëja tjetër që do të kërkonin është njohja e Kosovës dhe më pas diçka tjetër…”.

Vuçiq ka përsëritur në RTS, “ne nuk jemi të interesuar për njohje reciproke me Prishtinën”, transmeton Danas.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se Parlamenti Evropian nuk ka miratuar asnjë rezolutë që kërkon vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë, por se bëhet fjalë vetëm për rekomandime.

Kryediplomati evropian, Josep Borell ka bërë të ditur se është arritur një marrëveshje në mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me çështjen e targave.

Të mërkurën filloi takimi trepalësh në mes përfaqësuesit të Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak dhe kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, takim ky nga i cili u arrit marrëveshje.

Borrell ka bërë të ditur se Serbia do të ndalojë lëshimin e targave me emërtimet e qyteteve të Kosovës, kurse Kosova do të ndërpresë veprimet e mëtejshme në lidhje me riregjistrimin e automjeteve.

Arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi për çështjen e targave

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika