Vuçiq për rezolutën e PE-së: Serbia nuk do të vendosë sanksione ndaj Rusisë dhe nuk do ta njohë Kosovën

Parlamenti Evropian ka miratuar të mërkurën një rezolutë për Serbinë, ku për herë të parë, rezoluta përmend njohjen reciproke mes Serbisë dhe Kosovës, duke iu bërë thirrje të dyja palëve që të arrijnë një marrëveshje për normalizimin “bazuar në njohjen reciproke”. Për këtë ka reaguar kreu i shtetit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i cili ka thënë se nuk do ta njohë Kosovën

Presidenti i Serbisë, Alekasandër Vuçiq

Kreu i shtetit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka thënë të mërkurën e 6 korrikut se Serbia nuk do të bashkohet me Bashkimin Evropian (BE) për sanksionet kundër Rusisë.

Përveç kësaj, ai ka thënë se nuk do të pranojë një kërkesë për njohje reciproke mes Serbisë dhe Kosovës, transmeton N1.

Parlamenti Evropian ka miratuar të mërkurën një rezolutë për Serbinë, ku kanë rekomanduar hapjen e kapitujve të rinj të negociatave me Serbinë, pasi ajo të përafrojë politikën e saj të jashtme me BE-në, dhe ka shprehur keqardhjen që Beogradi nuk është përafruar me politikën e sanksioneve të BE-së ndaj Rusisë.

Për herë të parë, rezoluta përmend njohjen reciproke mes Serbisë dhe Kosovës, ku iu bën thirrje të dyja palëve të arrijnë një marrëveshje për normalizimin “bazuar në njohjen reciproke”.

Vuçiq i pyetur se si Serbia do t’i përgjigjet këtyre kërkesave, ai tha “Bukur, mirë dhe sjellshëm – nuk do ta bëjmë…”

“As nuk na shkon mendja, nuk do ta shqyrtojmë”, citohet të ketë thënë Vuçiq.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika