Vuçiq: Serbia e gatshme të punojë në zbatim e obligimeve deri në vijat e saj të kuqe

 “Ne e pranojmë konceptin, do të punojmë në zbatimin dhe jemi shumë më të gatshëm se dikush në Prishtinë, i cili është i gatshëm të nënshkruajë, dhe ai është i gatshëm të nënshkruajë, sepse kjo do të rezultonte në një obligim formal dhe ligjor për Serbinë që të pajtohet me Pavarësinë e Kosovës”, tha Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, tregoi se Serbia është e gatshme të punojë në zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën “deri në vijat e kuqe”.

Ai ka theksuar se deklaratat e tij janë të rëndësishme për Serbinë, prandaj flet pa mëdyshje për vijat e kuqe për Serbinë, që janë kundërshtimi i njohjes së Kosovës dhe pranimit të saj në OKB.

“Kjo është pikërisht arsyeja pse ne nuk nënshkruam atë që BE-ja e quajti marrëveshje ose aneks”, tha ai.

“Ne e pranojmë konceptin, do të punojmë në zbatimin dhe jemi shumë më të gatshëm se dikush në Prishtinë, i cili është i gatshëm të nënshkruajë, dhe ai është i gatshëm të nënshkruajë, sepse kjo do të rezultonte në një obligim formal dhe ligjor për Serbinë që të pajtohet me Pavarësinë e Kosovës”, tha Vuçiq.

Sipas tij, formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është shumë i rëndësishëm Qeverin serbe, duke shtuar se pala kosovare kishte thënë se Asocioni do të bëhet bazuar në tri shtylla.

“Kanë nënshkrime në katër letra që kanë të bëjnë me AKS-në. Kemi nënshkrime, diku të Hashim Thaçit, diku të Isa Mustafës, diku të Daçiqit e diku në vitin 2015 është nënshkrim im. Dokumenti i vitit 2015, që flet për parimet, është veçanërisht i rëndësishëm…Tri shtyllat e Kurtit për çështjen e formimit të Asociacionit sipas Vuçiqit janë; së pari bazuar në Kushtetutën e Kosovës; së dyti në deklaratën e (ish-kryediplomatja evropiane) Federica Mogherinit për (ish-kryeministri i Kosovës) Isa Mustafën (ku BE-ja garantonte që Asociacioni nuk do të kishte kompetenca ekzekutive dhe nuk do të përbënte shtyllë të tretë të pushtetit në Kosovë); dhe së treti, sipas kërkesës në tekstin autorial të zyrtarëve të lartë të DASh-it, Derek Chollet dhe Gabriel Escobar botuar më 31 janar, ku mes tjerash garantohet që asociacionit do të jetë plotësisht në pajtim me parametrat e përcaktuara nga aktvendimi i Gjykatës Kushtetuese në dhjetor të vitit 2015”, ka shtuar Vuçiq.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika