Vuçiq u drejtohet serbëve të Kosovës: Ruajeni paqen dhe stabilitetin

"Ne vetëm kërkuam që të jenë të kujdesshëm, të jenë të qetë, të ruajnë paqen dhe stabilitetin, t'i përgjigjen arrogancës së të tjerëve, ashtu siç përgjigjen gjithmonë njerëzit e denjë", kështu ka deklaruar presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq pas takimit me përfaqësuesit politikë të serbëve në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, pas takimit me përfaqësuesit politikë të serbëve të Kosovës në mëngjesin e së martës së 22 nëntorit ka thënë se ka kërkuar nga ata që të ruajnë paqen dhe stabilitetin, raporton Novosti.

Ky takim i tij me përfaqësuesit politikë të serbëve nga Kosova vjen pasi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, me kërkesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka shtyrë vendimin për targat ilegale serbe për 48 orë.

“Ne jemi me serbët tanë nga Kosova. Ne vetëm kërkuam që të jenë të kujdesshëm, të jenë të qetë, të ruajnë paqen dhe stabilitetin, t’i përgjigjen arrogancës së të tjerëve, ashtu siç përgjigjen gjithmonë njerëzit e denjë. Ne vetëm duam të mbrojmë veten dhe asgjë më shumë”, ka thënë Vuçiq përmes një videoje në Instagram.

Ndërkaq, në orët e vona të së hënës, kryeministri Kurti ka pranuar kërkesën e ShBA-së për shtyrjen e afatit kohor prej dy ditësh për implementimin e vendimit për gjoba ndaj ngasësve të automjeteve me targat ilegale ‘KM’.

“E pranoj kërkesën e tij [Jeffrey M. Hovenier] për shtyrje prej 48 orësh për vendosjen e gjobave për targat e paligjshme “KM” (dhe të tjera)”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Kurti pranon kërkesën e SHBA-së, shtyn afatin për gjoba

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika