Vuçiqi pas takimit me senatorët amerikanë: Prioritet i Serbisë është formimi i Asociacionit në Kosovë

Vuqiqi ka takuar senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Gary Peters, të cilët po qëndrojnë në Beograd, në kuadër të një turni njëjavor në shtetet e rajonit të Ballkanit Perëndimor

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq ka takuar senatorët amerikan, Chris Murphy dhe Gary Peters

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, pas takimit me senatorët amerikanë ka thënë se prioritet i Serbisë është themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, duke theksuar se do të angazhohet në formimin e Asociacionit “siç parashihet me Marrëveshjen e Brukselit”.

Vuçiqi ka takuar senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Gary Peters, të cilët po qëndrojnë në Beograd, në kuadër të një turni njëjavor në shtetet e rajonit të Ballkanit Perëndimor.

“Zhvillova një bisedë të hapur me Chris Murphy dhe Gary Peters, të cilët i falënderova për angazhimin në mbështetjen e dialogut me Prishtinën. Theksova se formimi i Asociacionit të Komunave (me shumicë) Serbe është prioritet, si dhe se ne do të vazhdojmë të insistojmë në implementimin e Asociacionit siç parashihet me Marrëveshjen e Brukselit”, ka shkruar Vuçiq në Instagram.

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika