Vulin mbërrin në Moskë

Aleksandar Vulin, shefi i Agjencisë Serbe të Sigurisë Informative (BIA), ka marrë pjesë në seancën plenare të Konferencës Ndërkombëtare të Sigurisë në Moskë. Në takim kanë marrë pjesë edhe Milorad Dodik, presidenti i Republikës Srpska, dhe Ivan Stoilkoviq, kryetari i Partisë Demokratike të Serbëve të Maqedonisë së Veriut

Moska është nikoqire e seancës plenare të Konferencës së 11-të Ndërkombëtare të Sigurisë, ndërsa tubimit iu drejtua sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev, i ndjekur nga i ftuari nderi i ngjarjes, presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik, shkruan “Russia Today Balkan”. Në takim, përveç Dodikut, kanë marrë pjesë edhe shefi i Agjencisë Serbe të Sigurisë Informative (BIA), Aleksandar Vulin dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq.

Milorad Dodik tha se populli serb është bërë viktima e parë e hegjemonisë së faktorëve perëndimorë dhe NATO-s.

“Agresioni i parë i NATO-s u krye në Republikën Srpska, pastaj në Serbi, pastaj në vende të tjera,” kujtoi ai.

Lideri serb i Bosnjës kujtoi se sot e gjithë politika ndërkombëtare është në një dinamikë të përshpejtuar, po krijohet një rend multipolar me struktura të reja pushteti.

“Sfida e re është zgjimi i ideologjisë së nazizmit dhe fashizmit si një armë kundër Rusisë. Siguria energjetike e Evropës është në rrezik, sepse Evropa është ende e varur nga burimet energjetike ruse”, tha presidenti i Republikës Srpska.

Përveç Serbisë dhe entitetit të BeH Republikës Srpska, në ngjarjen në Moskë mori pjesë edhe kryetari i Partisë Demokratike të Serbëve të Maqedonisë së Veriut, eurodeputeti Ivan Stoilkoviq.

Konferenca trajtoi tema që lidhen me sigurimin e sigurisë kombëtare, rajonale dhe globale.

Dhe sipas kanaleve ruse Telegram, Dodik, pas takimit të djeshëm me presidentin e Federatës Ruse, Vladimir Putin, sot iu drejtua seancës plenare të Takimit të 11-të Ndërkombëtar të zyrtarëve të lartë përgjegjës për çështjet e sigurisë.

Delegacione nga 90 vende – sekretarë të Këshillave të Sigurimit, këshilltarë të Sigurisë Kombëtare dhe asistentë të Presidentëve, drejtues të agjencive të zbatimit të ligjit dhe shërbimeve speciale – u mblodhën në Podmoskovlye. Në mesin e të ftuarve të huaj të nderit është edhe presidenti i BIA-s, Aleksandar Vulin, raporton kanali i lajmeve Balkanskaya Svebnica.

Në fjalën e tij përshëndetëse, presidenti i Republikës Srpska theksoi se politika ndërkombëtare sot është në një dinamikë të përshpejtuar dhe se para syve tanë po krijohet një rend botëror multipolar me struktura të reja pushteti. Duke komentuar stërvitjet e nisura së fundmi “Defender Europe-23”, Dodik vuri në dukje se qëllimi i vërtetë i manovrave është të frikësojnë dhe nënshtrojnë më tej vendet pjesëmarrëse.

Kanali Telegram kujton se këtë vit stërvitjet po zhvillohen në terrenet stërvitore të “Malit të Zi, Shqipërisë, Kroacisë, Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së vetëshpallur të Kosovës, ku marrin pjesë shtatë mijë ushtarakë nga vendet e rajonit të Ballkanit krahas amerikanëve”. Dhe e gjithë kjo, shtojnë ata, me pretekstin e “përgatitjes për t’u mbrojtur kundër agresionit rus”.

Në një prononcim për RT Balkan, ish-shefi i diplomacisë serbe, Zivadin Jovanoviq, ka thënë se Serbia e ka vendin në konferencën e Moskës.

“Serbia ka një vend në një takim kushtuar sigurisë në Evropë dhe botë në një kohë të konfrontimit global dhe tensioneve vazhdimisht në rritje,” tha ai. “E gjithë kjo nuk lë asnjë vend në botë mënjanë, veçanërisht jo një vend në zemër të Evropës si Serbia. Ky përkeqësim i situatës së sigurisë në Evropë dhe në botë reflektohet shumë në pozicionin ndërkombëtar dhe interesat jetike të Serbisë.” shpjegon Jovanoviq.

Beogradi e ndien këtë në mënyrë më të mprehtë, vëren ai, përmes përshkallëzimit të presionit lidhur me statusin e Kosovës, dhe se “nga ne vazhdimisht kërkohet që të heqim dorë, de fakto dhe de jure, nga pjesë e atdheut tonë”.

Jovanoviq thekson se konferencat janë një formë e diplomacisë shumëpalëshe, që mund të ndihmojë në gjetjen e mënyrave për të qetësuar konfliktet.

Ai e sheh pjesëmarrjen e Serbisë si ekuilibër në dialogun politik me të gjithë faktorët përkatës gjeopolitikë.

“Për një kohë të gjatë, dialogu i Serbisë është zhvilluar vetëm në vijën Beograd-Perëndim. Kjo nuk është aspak e mirë për të krijuar një pasqyrë objektive të gjithë situatës dhe për të marrë parasysh interesat e Serbisë dhe mënyrën më të mirë për të mbrojtur interesat e saj”, përfundon Jovanoviq.

“Kjo është një mundësi për Serbinë që të zgjerojë partnerët e saj për dialog politik për të gjitha çështjet dhe për të pohuar interesat dhe pozicionet e saj. “T’ia lëmë atë vetëm Perëndimit, pra NATO-s dhe BE-së, nuk mund të jetë pjesë e një politike të jashtme të balancuar dhe nuk mund të të jetë mënyra më e mirë për të mbrojtur interesat e Serbisë”, argumenton Jovanoviq.

Ai shton se Serbia duhet të identifikohet me shumicën globale në botë, e cila nuk është as NATO dhe as BE, dhe kështu të tregojë lidhjen e saj me trendet aktuale globale që çojnë në multipolarizimin dhe ndërtimin e një rendi të ri, më të drejtë evropiane dhe globale të sigurisë.

Gjenerali në pension Mitar Kovaç, i cili është drejtor i Forumit të Sigurisë Euroaziatike, tha për RT Balkan se kjo konferencë po zhvillohet në një kohë shumë të vështirë për sigurinë globale.

“Është shumë mirë që Federata Ruse po organizon takime ndërkombëtare në përgjigje të gjithçkaje që Amerika po bën me Perëndimin kolektiv, i cili po përpiqet të paraqesë orientimet e tij strategjike si nevoja ndërkombëtare”, tha Kovac.

Duke pasur parasysh numrin e madh të pjesëmarrësve, Kovaç tha se do të jetë e rëndësishme të shihet se cilat udhëzime dhe përfundime kanë arritur dhe si e shohin veten në proceset e ardhshme të rindërtimit të botës.

Ai thekson se përfaqësuesit e Serbisë kanë udhëtuar për në Moskë pa njoftim publik dhe takimet e tjera me përfaqësuesit perëndimorë shpesh lajmërohen një muaj përpara.

Kovaç e sheh mungesën e njoftimit publik si pasojë e presionit të vazhdueshëm perëndimor ndaj Serbisë.

“Unë mendoj se ka një frikë në qeveri se publiciteti i medias për shkuarjen e delegacionit tonë në Moskë dhe pjesëmarrjen në konferencë mund të jetë një sfidë ose një shkas për presione dhe shantazhe të reja që janë shumë më të mëdha sesa janë tani,” thotë Kovaç.

Kovaç e sheh pjesëmarrjen e Vulinit për në konferencë si një sinjal për qendrat e fuqisë perëndimore se Serbia ka një alternativë.

“Njerëzit e ndiejnë këtë alternativë dhe e kanë vënë në dukje për një kohë të gjatë, si dhe për dëmshmërinë e deklaratave të politikanëve se Bashkimi Evropian, pra edhe Perëndimi, nuk ka alternativë. Është shumë e vështirë dhe e gabuar të bësh deklarata të tilla sot ose të orientosh shtetin drejt asaj qendre pushteti që do të ekzistojë pa mëdyshje vetëm si një nga qendrat në një botë multipolare.

Nuk ka arsye strategjike që ne të jemi pjesë e botës që na ka sjellë të gjitha të këqijat e 30 viteve të fundit, si në të gjitha zonat ku jetojnë serbët, ashtu edhe në qëndrimin e Perëndimit ndaj Serbisë dhe çështjes së Kosovës”, përfundon Kovaç, raporton The Gepost, përcjell Dukagjini.

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika