VV-ja publikon videon e radhës, kritikon qeveritë e kaluara për infrastrukturën rrugore

Lëvizja Vetëvendosje ka vazhduar me serinë e videove kritikuese, përmes së cilës është marrë me infrastrukturën rrugore dhe projektet e ngelura nga qeveritë e kaluara

Lëvizja Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje ka vazhduar me serinë e videove kritikuese ndaj qeveritë të kaluara, këtë radhë me infrastrukturën rrugore dhe projektet e ngelura.

Partia në pushtet, ka lansuar një video të martën, duke treguar se në Kiev-Zahaq, të rrugës Prishtinë-Pejë, ishte planifikuar “plaçkitja e madhe e buxhetit, por u parandalua nga Qeveria Kurti”.

Shpronësimi i tokave, sipas partisë në pushtet, nuk do të kushtojë 240 milionë euro, për 90 milionë euro.

VV-ja ka akuzuar qeveritë e kaluara për borxhin e borxheve të shpronësimeve, derisa “buxheti i gjetur që ka qenë i sigurt për kthimin e borxhit ka vetëm 2 milionë euro”.

Punët e mbrapshta dhe planet për zhvatje, sipas VV-së bllokuan Kosovën për vite.

”Me punë të mbrapshtës dhe planit të zhvatjes në bllokuar rrugët kryesore për vite, por qeverisja e re që ka zhbllokuar ato që kanë filluar të vendosin dhe ato projekte” thuhet ndër të tjera në përshkrimin e videos.

Nuk ka mbetur i përmendur edhe pjesët veriore të vendit, ku Lëvizjet Vetëvendosje, këto “Do të sipas me këto projekte rrugore që kanë rëndësi qendrore për aktivitetin publik”.

Sipas tyre janë vonuar investimet e tilla por nuk janë ndalur.

“Na kanë vonuar por nuk na kanë ndalur.”

 

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika