Wagner do të shpallet organizatë terroriste nga Britania e Madhe

Wagner ka luajtur një rol kyç në pushtimin rus të Ukrainës dhe operimet në vende të Afrikës, përfshirë Siri, Libi dhe Mali. E njëjta pritet të shpallet "organizatë terroriste" nga ana e Mbretërisë së Bashkuar

“Wagner”, grupi mercenar rus, është vendosur të ndalohet si një grup terrorist nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar – që do të thotë se do të jetë e paligjshme të jesh anëtar ose të mbështesësh organizatën.

Siç raporton BBC, një projekturdhri që do të hidhet në Parlament, do të lejojë që pasuritë e tij të kategorizohen si pasuri terroriste dhe të sekuestrohen.

Sekretarja e Brendshme tha se Wagner ishte “i dhunshëm dhe shkatërrues… një mjet ushtarak i Rusisë së Vladimir Putinit”.

Ajo tha se puna e saj në Ukrainë dhe Afrikë ishte një “kërcënim për sigurinë globale”.

“Vazhdimi i aktiviteteve destabilizuese të Wagnerit vetëm sa vazhdojnë t’i shërbejnë qëllimeve politike të Kremlinit”, tha Braverman. “Ata janë terroristë dhe ky urdhër ndalimi e bën të qartë atë bazuar në ligjin e Mbretërisë së Bashkuar.”

Wagner kishte luajtur një rol kyç në pushtimin rus të Ukrainës, si dhe në operimin në vende të Afrikës, duke përfshirë Sirinë, Libinë dhe Malin.

E ardhmja e saj u hodh në pasiguri pasi udhëheqësi i saj, Yevgeny Prigozhin, organizoi një grusht shteti të dështuar kundër liderit ushtarak rus.

Cili është grupi mercenar i Rusisë Wagner?

Zyrtarët rusë thanë se Prigozhin, i cili themeloi grupin në 2014, vdiq në një aksident avioni më 23 gusht.

Emri i grupit tani do të shtohet së bashku me organizata të tilla si Hamasi dhe Garda Revolucionare e Iranit.

Akti i Terrorizmit 2000 i jep sekretarit të brendshëm fuqinë për të ndaluar një organizatë nëse ata besojnë se ajo është e shqetësuar për terrorizmin

Urdhri i ndalimit do ta bëjë një vepër penale mbështetjen e grupit – duke përfshirë organizimin e një takimi që synon të çojë më tej aktivitetet e organizatës.

Kryerja e një vepre të ndalimit mund të çojë në 14 vjet burg ose një gjobë deri në 5,000 funta.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika