Wallace në Kiev bisedon për dërgesat e armëve

Ministri i Mbrojtjes i Britanisë, Ben Wallace, mbërriti në Kiev për bisedime me homologun e tij ukrainas këtë mëngjes mbi furnizimin e Britanisë me raketa me rreze të gjatë veprimi në vend

Ministri britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, dhe homologu i tij ukrainas, Oleksiy Reznikov, gjatë takimit në Kiev më 24 maj 2023.

Ministri i Mbrojtjes i Britanisë, Ben Wallace, është takuar në Kiev me homologun e tij ukrainas, Oleksiy Reznikov, ka njoftuar Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës.

Vizita në Kiev e Wallace më 24 maj ishte e paparalajmëruar.

Kjo vizitë e zyrtarit të lartë britanik vjen një ditë para takimit virtual të Grupit të Kontaktit për Mbrojtjen e Ukrainës, që përbëhet prej dhjetëra shtete që kanë mbështetur Kievin në luftën kundër pushtimit rus, që ka nisur në shkurt të vitit të kaluar.

“Biseduam për trajnimin që po vazhdon të ushtarëve tanë në territorin britanik, për prioritetet kryesore dhe për rëndësinë e këtyre trajnimeve. Patëm mundësinë që të takoheshim me pilotët që janë trajnuar në Britani dhe veçse janë treguar të suksesshëm në operimin me Storm Shadow”, ka thënë Reznikov përmes një deklarate të publikuar në ueb-faqen e Ministrisë.

Wallace ka theksuar se raketat me rreze të gjatë veprimi, Storm Shadow, që Britania i ka dhënë Ukrainës, ishin armët e para të këtij lloji që Kievi ka pranuar, raporton REL.

“Ne u kemi ofruar këto lloje armësh për shkak të përdorimit të vazhdueshëm të raketave me rreze të gjatë veprimi nga ana e Rusisë. Moska përdor këto armë për të shënjestruar civilët dhe infrastrukturën kritike civile”, citohet të ketë thënë Wallace.

Më 23 maj, Reznikov kishte zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Lloyd Austin, i cili i ofroi homologut të tij ukrainas informacionet e fundit lidhur me përpjekjet e Uashingtonit për ta ndihmuar Ukrainën.

Ndërkaq, në takimin e Grupit të Kontaktit për Mbrojtjen e Ukrainës pritet të diskutohet për mënyrat se si të vazhdohet ndihma për Ukrainën dhe për të forcuar mbrojtjen ajrore, ka thënë Pentagoni.

Që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainës, shtetet perëndimore i kanë ofruar armë dhe municione Ukrainës që të përballet më mirë me forcat ruse. Së fundmi, Uashingtoni është pajtuar që pilotët ukrainas të trajnohen për përdorimin e avionëve luftarakë F-16, por ende nuk është bërë e ditur nëse ShBA-ja do të dërgojë avionë të tillë në Kiev.

Ukraina vazhdimisht ka kërkuar avionë modernë luftarakë për t’iu kundërvënë dominimit në qiell që ka Rusia.

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika