Warriors, Lakers, Celtics në mesin e pesë skuadrave të NBA për t’i falënderuar për këtë fundvit

"Thanksgiving" falenderime dhe vlerësime të skuadrave dhe lojtarëve të NBA, ata të cilët janë në kulmin e suksesit. Suksesi i tyre varet nga skuadra e sidomos nga trajnerët, të cilët i motivojnë vazhdimisht dhe i përgatisin

Është koha e Ditës së Falënderimeve dhe ka shumë skuadra në NBA për të cilat duhet të jenë mirënjohës.

Çdo ekip që ka një superyll është mirënjohës për atë superyll, do ua sjellim shifrën e kufizuar në pesë skuadrat që kanë më shumë për të qenë mirënjohës dhe për çfarë, saktësisht, ata janë mirënjohës.

Këtu shkon.

Golden State Warriors : Stephen Curry

Kur pesë ekipe kaluan kundër Curry-t në draftin e vitit 2009, duke përfshirë Timberwolves dy herë, Warriors nuk e kishin idenë se çfarë po merrnin.

Curry e ka transformuar ekskluzivitetin e Golden State në mënyra që do të kishin qenë të paimagjinueshme edhe një dekadë më parë kur Curry u bë për herë të parë një All-Star. Katër kampionate. Gjashtë paraqitje në finale.

Një sezon rekord NBA me 73 fitore. Fjalë për fjalë miliarda në vlerë ekskluziviteti.
Asgjë nuk ndodh pa Curry, kombinimi i aftësisë dhe përulësisë së të cilit vjen ndoshta një herë në një brez si fytyra e një ekskluziviteti, nëse kjo.

Golden State Warriors : Stephen Curry

Unë do të argumentoja se nuk ka asnjë lojtar tjetër në botë, për arsye të ndryshme, që do t’i kishte udhëhequr Warriors të vitit të kaluar drejt një titulli, dhe përsëri këtë sezon, Curry është arsyeja pse një ekip i moshuar dhe me të meta Warriors konsiderohet ende. një pretendent legjitim.
Nëse keni Curry, keni një shans, dhe Warriors janë jashtëzakonisht mirënjohës që e kanë atë.

Los Angeles Lakers : Lokacioni

Nëse Lakers do të ishin, të themi, ende në Minneapolis, ose Memphis, ose Salt Lake City, ose pothuajse kudo tjetër përveç LA, me mënyrën se si i drejtojnë gjërat për momentin, ata do të ishin për të qeshur.

Ju mund të argumentoni se janë gjithsesi. Por për shkak se ata zënë prona të paluajtshme të NBA-së, marzhi i tyre për gabim është aq i madh sa që në thelb mund të ngatërrojnë gjithçka dhe ende të kenë një rrugë mjaft të drejtpërdrejtë nga errësira dhe drejt dritës së grindjes për titull.

Ju mund të thoni se Lakers janë shumë mirënjohës që kanë LeBron James , por e vetmja arsye që ata kanë LeBron në radhë të parë është se ata janë në LA. Arsyeja e vetme që ata kanë Anthony Davis është se ata kanë LeBron.

Dhe e vetmja arsye që ata kanë një titull brenda dekadës së fundit është se ata i kanë të dy këta djem.

Lakers

Që nga ai titull (titulli i flluskës, duhet të them), kjo ekskluzivitet nuk ka bërë në thelb asgjë për ta bërë veten tërheqëse për lojtarët me opsione.

Përveç vendndodhjes dhe atij emri ikonik në kraharorin e tyre, ata kanë marrë një vendim katastrofik pas tjetrit — duke e fuqizuar Rob Pelinka të vrapojë në një sandbox So-Cal me, në dukje, pak ide se çfarë po bën.

Pelinka është si një fëmijë i fondeve të besimit. Ai mund të dështojë vazhdimisht, në mënyra që do të varrosnin pothuajse çdo GM tjetër, dhe ende të jetë brenda disa lëvizjeve themelore të kompetencës për të dalë përpara.

Milwaukee Bucks: Giannis Antetokounmpo

Çdo ekip i ligës përfaqësohet me një lojtar superyll dhe padyshim është mirënjohës për atë lojtar. Damian Lillard ka qenë një dhuratë nga perëndia në Portland për një dekadë.

Nikola Jokic në Denver, Jayson Tatum në Boston, Ja Morant në Memphis, Joel Embiid në Filadelfia, Donovan Mitchell në Cleveland, Devin Booker në Phoenix, Shai Gilgeous-Alexander në Oklahoma City, Jimmy Butler në Miami, Kawhi George Leonard; Brooklyn do të ishte një kosh i zjarrit nëse jo për Kevin Durant.

BOSTON, MASSACHUSETTS – MAY 15: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks prays before Game Seven of the 2022 NBA Playoffs Eastern Conference Semifinals against the Boston Celtics at TD Garden on May 15, 2022 in Boston, Massachusetts. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Adam Glanzman/Getty Images)

Por asnjë nga ata djem nuk ka sjellë një kampionat në ekskluzivitetin e tyre aktual. Përveç Tatum, asnjëri prej tyre nuk kanë artritur në finale. Nga ana tjetër, Antetokounmpo e ka ngritur Milwaukee-n në krye të botës së basketbollit. Ai mund të largohej në verën e vitit 2021, menjëherë pasi fitoi kampionatin për Bucks, siç bëri Leonard me Raptors , por Giannis nënshkroi një zgjatje pesëvjeçare në mes të një sezoni.

Giannis të paktën mund të kishte dëgjuar se çfarë kishin për të thënë skuadrat e tjera gjatë verës. Bëra kërcimin.

Por egoja e tij nuk kishte nevojë për një festë të tillë. Ai nuk donte të bëhej shpërqendrimi për një ekip të Bucks që përpiqej të fitonte një titull, gjë që ata e bënë pak më shumë se gjashtë muaj pasi ai e zgjati në heshtje.

Përveç Stephen Curry, nuk ka asnjë lojtar në ligë që do të thotë më shumë për ekskluzivitetin e tyre sesa Antetokounmpo për Bucks.

Boston Celtics : Danny Ainge

Ainge po bën gjënë e tij në Utah tani, por Celtics do t’i kenë borxh për një kohë të gjatë; ai është arsyeja numër një pse ata janë në gjendje të konkurrojnë për kampionatet për dekadën e ardhshme.

Marrëveshjet që Ainge kreu me Nets, të cilët zbarkuan Celtics Jaylen Brown , dhe Sixers, që i dhanë ata Jayson Tatum, i kanë siguruar Bostonit dyshen më të mirë në ligë, dhe ata sapo kanë filluar të hyjnë në kulmin e tyre.

Kishte presion mbi Ainge për të tregtuar Brown posaçërisht për vite me rradhë. Ai nuk e bëri kurrë. Ai e lejoi atë dyshe të rritej së bashku, gjatë gjithë kohës duke hartuar Robert Williams dhe Grant Williams për të shkuar me ta. Ainge hartoi Marcus Smart . Ai solli Al Horford.
Ai punësoi Brad Stevens, i cili ishte një trajner shumë i mirë dhe po tregohet se është një GM shumë i mirë. Ai punësoi Joe Mazzulla, i cili duket se mund të jetë trajner për dekadën e ardhshme.

Gjithçka që ka krijuar Celtics për këtë garë të gjatë i detyrohet Ainge. Ai i bashkoi të gjitha.

Ai nuk ishte gjithmonë i popullarizuar me tifozët e Celtics që dëshironin lëvizje më agresive, por mënyrat e tij kokëfortë dhe refuzimi për të pranuar në ndonjë tregti dritëshkurtër është arsyeja pse Bostoni është në këtë pozicion tani.

Ainge e ndërtoi këtë ekip për të qëndruar. Bostoni duhet të jetë shumë mirënjohës.

Dallas Mavericks : Luka Doncic

Nuk do të jetë kurrë befasuese që një ekip mund të tregtojë Trae Young dhe një zgjedhje të dytë llotarie dhe prapë të dalë disi në anën e djathtë të marrëveshjes, por kjo është pikërisht ajo që Mavericks arritën në tregtimin për draft të drejtat e Luka Doncic, i cili , duke përjashtuar një dëmtim që ndryshon karrierën, tashmë është një bllokim për t’u zbritur si një nga lojtarët më të mëdhenj ndonjëherë.

Nuk e di se çfarë numri dëshironi t’i vendosni — top 20, top 10, çfarëdo — por ai do të bjerë si një lojtar i të gjitha kohërave.

Ky djalosh ka potencial të ligjshëm për bisedë dhie, dhe ai është vetëm 23 vjeç! Unë do të argumentoja, nëse do të kishte një draft të hapur për çdo lojtar në ligë tani, Doncic do të shkonte i pari. Nuk mendoj se do të ishte as afër.

Të kesh një djalë kaq të mrekullueshëm, në këtë moshë, është gjëja që të bën të biesh në gjunjë dhe të falënderosh perënditë e basketbollit çdo natë para se të shkosh në shtrat. Një lojtar si Doncic garanton garë për 10-15 vitet e ardhshme nëse bëni pjesën tuaj dhe e rrethoni me pjesët e duhura. Dallas mund të dëshirojë të fillojë të mendojë për ta bërë këtë.

 

 

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika