WhatsApp shton kontrolle të reja të privatësisë për fotot e profilit dhe statusin

WhatsApp po e përditëson vazhdimisht aplikacionin e tij me opsione të reja, tashmë të dhënat e WhatsApp, të tilla sikurse fotot e profilit dhe informacionin se kur keni parë për herë të fundit , të cilat tashmë mund të fshihen vetëm nga disa njerëz të caktuar

WhatsApp prezanton një risi për përdoruesit e saj

WhatsApp është duke shpërndarë kontrolle më të mëdha të privatësisë për pamjet e statusit, fotot e profilit dhe informacionin se kur keni parë për herë të fundit WhatsApp, të cilat tashmë mund të fshihen vetëm nga disa njerëz të caktuar.

Deri më tani, mund t’i bllokonit ato cilësime vetëm për “Të gjithë”, “Kontaktet e mia” ose “Askush”, por përditësimi i ri prezanton një opsion “Vetëm kontaktet e mija” që ofron kontroll shumë më të hollësishëm, pra duke zgjedhur disa nga kontaktet që keni dëshirë.

Statusi “Shikimi i fundit” është një rrezik i veçantë për privatësinë, pasi tregon se kur dikush e ka kontrolluar për herë të fundit aplikacionin. Kjo ofron një mënyrë për të zbuluar nëse një kontakt mund ta ketë parë mesazhin tuaj edhe nëse i ka çaktivizuar faturat e leximit.

Funksioni i ri ju lejon të fikni atë veçori për disa njerëz, duke bllokuar gjithashtu fotografinë e profilit, Rrethin dhe Statusin për përdoruesit individualë.

Nëse e kufizoni statusin tuaj për herë të fundit te persona të caktuar, do të vini re se nuk do të mund të shihni as statusin e tyre për herë të fundit. Sigurisht, opsionet e mëparshme si fshehja e këtyre të dhënave nga të gjitha kontaktet janë ende të disponueshme ose cilësimet mund të rregullohen në mënyrë që të dhënat të jenë të dukshme për të gjithë.

Për t’i menaxhuar cilësimet e privatësisë së opsioneve të përmendura, duhet të shkoni te Cilësimet / Llogaria / Privatësia dhe të zgjidhni çdo opsion individual (qasja e fundit, fotografia e profilit, përshkrimi, grupet dhe statusi) dhe ta përcaktoni dukshmërinë e të dhënave tuaja për përdoruesit e tjerë.

Një opsion veçanërisht i ndjeshëm për privatësinë e përdoruesit është “shikuar për herë të fundit” sepse edhe nëse çaktivizon opsionin për ta konfirmuar leximin e mesazhit, përdoruesit mund ta shohin se opsioni kur keni pasur qasje për herë të fundit WhatsApp mund të mendojnë se keni marrë dhe lexuar mesazhin e tyre dhe nuk jeni përgjigjur.

WhatsApp ka shtuar një sërë veçorish të reja kohët e fundit, si për privatësinë ashtu edhe për komoditetin. Vitin e kaluar, kompania do të kufizonte llogaritë për përdoruesit që nuk e pranojnë politikën e saj të re të privatësisë, por më vonë ajo u tërhoq nga kjo. Në fillim të kësaj jave, aplikacioni i bisedës zbuloi një veçori të re që e bën më të lehtë kalimin nga Android në iOS.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Sulmohet fizikisht kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari (VIDEO)

Ne mbledhjen e mbajtur mes mësimdhënësve të shkollës fillore “Ismajl Qemali” në Prishtinë, dhe përfaqësueseve të Sindikatës se Arsimit, një prind futet në mbledhje...

Të fundit nga rubrika