Williams, trajneri i vitit 2022

Shoqata Kombëtare e Trajnerëve të Basketbollit ka njoftuar se Monty Williams, trajneri kryesor i Phoenix Suns është është fituesi i çmimit “Michael H. Goldberg NBCA” për trajnerin e vitit 2022.

Çmimi “Michael H. Goldberg NBCA- Trajneri i Vitit” njeh përkushtimin, angazhimin dhe punën e palodhur të trajnerëve të NBA-së dhe i prezantohet çdo vit një trajneri kryesor i cili ndihmon në udhëheqjen e lojtarëve të tij drejt një niveli më të lartë të performancës në fushë.

Çmimi është unik ngase votohet nga kolegët e fituesve, përkatësisht, trajnerët kryesorë të të 30 ekipeve të NBA.

Përveç Williams, kryetrajnerët e mëposhtëm morën gjithashtu vota [të renditura sipas alfabetit]: Willie Green, New Orleans Pelicans; Taylor Jenkins, Memphis Grizzlies; Tyronn Lue, Los Angeles Clippers; Gregg Popovich, San Antonio Spurs; dhe Erik Spoelstra, Miami Heat.

Williams iu ofrua një kontratë trevjeçare për të qenë trajneri kryesor i New Orleans Hornets më 7 qershor 2010. Ai u bë trajneri më i ri në NBA në moshën 38 vjeçare. Në sezonin e tij të parë me Hornets, skuadra përfundoi me një rekord 46–36 dhe kaloi në play-off.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika