Wolff për Mick Schumacher, “Ai e meriton një shans”

Wolff thotë se roli i Mercedesit mund ta ndihmojë Schumacher të kthehet në një vend të garës F1,ai tha se është një shans që i riu gjerman “e meriton”, sipas shefit të Shigjetave të Argjendta

Toto Wolff , Mick Schumacher

Toto Wolff thotë se roli i ri i Mick Schumacher si pilot rezervë i Mercedesit mund ta ndihmojë atë të rikthehet në rrjet në vitin 2024, një shans që i riu gjerman “e meriton”, sipas shefit të Shigjetave të Argjendta.

Schumacher, 23, kaloi dy vjet duke garuar me Haas, por u largua nga skuadra në fund të sezonit kur ata zgjodhën të nënshkruanin me gjermanin Nico Hulkenberg për vitin e ardhshëm.

Të enjten, Mercedes konfirmoi se Schumacher do t’i bashkohej atyre si një pilot rezervë – një lëvizje që Wolff thotë se është një shans për kampionin e Formula 2 të vitit 2020 që të “rivlerësojë” veten.

Duke folur në podcastin Beyond The Grid të F1, Wolff tha: “Më pëlqen shumë Mick dhe më pëlqen familja, se si i kanë rritur fëmijët e tyre me këtë emër të pabesueshëm të famshëm, dhe mendoj se ai e meriton një shans.

“Ai fitoi [titullin e Formula 2] dhe kjo nuk është e lehtë. Gjërat mund të shkojnë kundër jush në vitet tuaja të para në Formula 1. Ai ishte nën presion për të ofruar dhe kjo nuk ndihmon, dhe Formula 1 është brutale. Ndoshta, në një farë mënyre, të kesh një vit pushim si pilot i tretë – i ngjashëm me atë që Daniel [Ricciardo po bën me Red Bull] – mund të jetë mirë të rivlerësosh veten dhe të sillesh në një vend më të mirë dhe shpresojmë të gjesh një vend përsëri.”

Wolff këmbëngul se Schumacher ka talentin për të pasur sukses në F1 – veçanërisht duke pasur parasysh karrierën e tij mbresëlënëse të të rinjve.

“Ai gjithmonë më ka bërë përshtypje nga personaliteti i tij. Herën e parë që e takova, që ishte në vitin e tij të parë në Formulën 3 në Hockenheim, ai është thjesht një person i mirë. Ai fitoi F3, fitoi F2,  kjo nuk mund të vijë nga askund”, tha ai.

Duke iu bashkuar Mercedesit, Mick po ndjek hapat e babait të tij Michael, i cili doli nga pensioni për të vozitur për ekipin përgjatë një periudhe trevjeçare nga 2010 deri në 2012.

Wolff tha se u njoh me Michael kur iu bashkua Mercedes si aksioner në 2013, por nuk donte të bënte krahasime midis babait dhe djalit.

“Natyrisht që të gjithë janë të ndryshëm dhe unë nuk do t’i bëja asnjë drejtësi Mick dhe Michael duke komentuar këtu për personazhet e tyre,” tha ai.

“Sigurisht që Mick është një djalë i ri inteligjent që di të ngasë makinën.”

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika