Xani: Borrelli e Lajçaku nuk kanë besim të Kurti

Xani ka sugjeruar se është e rëndësishme të evitohen gabimet me ndërmjetësuesit dhe të gjejmë mënyra për të rikthyer besimin në procesin e negociatave

Visar Xani

Njohësi i çështjeve politike, Visar Xani, duke komentuar takimin e djeshëm në Bruksel në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vucic, ka thënë se ka mosbesim mes palëve më dialog.

Pas takimeve në Bruksel, Kurti pati kritika ndaj ndërmjetësuesve evropian, e sipas Xanit, emisari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialog, Miroslav Lajçak dhe kryediplomati evropian, Josep Borrell nuk kanë besim të Kurti dhe Qeveria e Kosovës.

Por, Xani ka theksuar se veprimet e Lajçak dhe Borrell, ndonëse, mund të jenë të një anshme, politika e BE-së nuk do të thotë që është kundër Kosovës.

“Gabimet tona është duke i shfrytëzuar zoti Borrlell, me gjasë reflektimi i tij personal edhe nga shteti nga që vjen e ka mundësinë për të anuar në disa çështje. Pra siç janë përcaktimi ia agjendës, deklaratat të cilat dëmtojnë imazhin, por, politika e BE-së nuk do të thotë që është kundër Kosovës. Por veprimet edhe zoti Lajcak si lehtësues i dialogut lenë hapësirë si person koordinues i dialogu. Ne duhet me pas sa më pak gabime me ndërmjetësuesit… Besimi ka humb me Lajcakun dhe Borrelin, por edhe ata nuk kanë besimin në Qeverinë e Kosovës në kryeministrin Kurit. Në veprimet e caktuat edhe kur ka mosbesim të ndërsjellët natyrshëm dikojnë në procesin e negociatave ne duhet të gjejmë metodën për të rikthyet besimin”, ka thënë Xani.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika