Xi i Kinës pritet të vizitojë Serbinë, reagon Von Cramon: Nuk ka më para të BE-së

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq

Presidenti i Kinës, Xi Jinping do të nis një udhëtim në Evropë, ku do të vizitojë Francën, Serbinë dhe Hungarinë.

Për vizitën e tij në Serbi, ka reaguar eurodeputetja, Viola von Cramon, e cila ka treguar se cila duhet të ishte përgjigja e qartë ndaj presidentit serb, Aleksandër Vuçiq.

“Përgjigja jonë e qartë duhet të jetë: Ta dëbojë atë. Nuk ka më para të BE-së, asnjë paketë rritjeje për Serbinë për aq kohë sa Aleksandër Vuçiq, vallëzon me autokratët në Kinë dhe Rusi”, ka shkruar Von Cramon, në X.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika