Xi Jinping zotohet ta bëjë ushtrinë e Kinës “mur të madh çeliku”

Udhëheqësi kinez Xi Jinping mban fjalimin e parë të mandatit të tij të tretë si President në mbylljen e Kongresit Kombëtar Popullor në Pekin më 13 mars.

Udhëheqësi i Kinës Xi Jinping u zotua të hënën se do ta forcojë sigurinë kombëtare dhe do ta ndërtojë ushtrinë si një “mur të madh prej çeliku”, në fjalimin e parë të mandatit të tij të tretë si president.

Duke folur në mbylljen e takimit vjetor të parlamentit të Kinës, Xi nënvizoi nevojën për të modernizuar tërësisht mbrojtjen kombëtare dhe ushtrinë, raporton CNN.

“(Ne duhet) ta ndërtojmë Ushtrinë Çlirimtare Popullore në një mur të madh prej çeliku që mbron në mënyrë efektive sovranitetin kombëtar, sigurinë dhe interesat e zhvillimit,” u tha Xi gati 3,000 delegatëve të Kongresit Popullor Kombëtar (NPC).

Xi, 69 vjeç, u votua unanimisht nga NPC si president i Kinës për pesë vjet të tjera në një votim koreografik dhe ceremonial të premten, duke e bërë atë kreun më jetëgjatë të shtetit të Kinës komuniste që nga themelimi i saj në 1949.

Në fillim të fjalës së tij të hënën, Xi falënderoi delegatët për riemërimin e tij.

“Kjo është hera e tretë që marr postin e lartë si president. Besimi i njerëzve është forca më e madhe shtytëse për mua për të ecur përpara dhe gjithashtu një përgjegjësi e rëndë mbi supet e mia”, tha ai.

Ashtu si shumë fjalimet e tij të mëparshme, Xi pati një ton nacionalist, duke përmendur vështirësitë që Kina pësoi nga duart e “fuqive të huaja ngacmuese” në epokën moderne dhe duke vënë në dukje se si Partia Komuniste e ka udhëhequr vendin të “fshijë poshtërimin kombëtar”.

“Populli kinez është bërë zot i fatit të tij,” tha ai. “Përtëritja e madhe e kombit kinez ka hyrë në një proces historik të pakthyeshëm.”

Sipas Xi, “thelbi” i asaj ripërtëritje është “bashkimi kombëtar”, domethënë “ribashkimi” i Tajvanit me Kinën kontinentale.

Partia Komuniste Kineze pretendon demokracinë vetëqeverisëse të Tajvanit si pjesë të territorit të saj, pavarësisht se nuk e ka kontrolluar kurrë atë, dhe refuzon të përjashtojë përdorimin e forcës.

Nën Xi, Pekini ka rritur presionin ekonomik, diplomatik dhe ushtarak mbi demokracinë e ishullit. Pushtimi rus i Ukrainës, të cilin Pekini nuk e ka dënuar, ka rritur gjithashtu frikën se Xi mund të shikojë të bëjë diçka të ngjashme në vitet në vijim.

“Ne duhet… të promovojmë në mënyrë aktive zhvillimin paqësor të marrëdhënieve ndërshkurtuese, të kundërshtojmë me vendosmëri ndërhyrjen e forcave të jashtme dhe aktivitetet separatiste të Tajvanit dhe të përparojmë me vendosmëri procesin e ribashkimit kombëtar,” tha Xi para një shpërthimi duartrokitjesh në Sallën e Madhe të Popullit. .

Xi gjithashtu bëri thirrje që Kina të koordinojë më mirë zhvillimin dhe sigurinë.

“Siguria është themeli i zhvillimit, stabiliteti është parakusht për prosperitet,” tha ai.

Gjatë dekadës së tij të parë në pushtet, Xi ka lëshuar reforma gjithëpërfshirëse në ushtrinë kineze për ta bërë atë një forcë moderne luftarake dhe e ka ndërtuar marinën e saj si më të madhen në botë.

Buxheti vjetor ushtarak i Kinës do të rritet me 7.2% këtë vit në rreth 1.55 trilionë juanë (224 miliardë dollarë), në mes të tensioneve gjeopolitike në rritje dhe një gare rajonale të armëve .

Ai gjithashtu ka konsoliduar kontrollin e tij mbi armët ushtarake dhe civile të qeverisë për t’u bërë udhëheqësi më i sigurt dhe dominues i Kinës në një brez.

Theksi në forcimin e sigurisë dhe ushtrisë vjen pasi marrëdhëniet e Kinës me Shtetet e Bashkuara janë bllokuar në pikën e tyre më të ulët në dekada, me tensionet që rriten në të gjithë sektorët nga tregtia dhe teknologjia deri te gjeopolitika, veçanërisht e ardhmja e Tajvanit.

Javën e kaluar, në komente jashtëzakonisht të drejtpërdrejta, Xi akuzoi SHBA-në se po i udhëheqin vendet perëndimore për të “frenuar dhe shtypur” Kinën dhe për t’i sjellë asaj “sfida të rënda të paprecedentë”.

Ministri i ri i Jashtëm i Xi, Qin Gang, paralajmëroi se nëse SHBA-ja nuk “godit frenat”, dy superfuqitë me siguri do të bien në “konflikt dhe konfrontim”.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika