Ymeri: Disa deputetë të VV-së e kanë arsyetuar nepotizmin me profesionalizëm

Visar Ymeri, analist politik

Analisti politik, Visar Ymeri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti nuk është përgjegjës vetëm për veten e tij, por edhe për Qeverinë dhe partinë e tij.

Sipas Ymerit, nuk mjafton që Kurti të thotë unë nuk punësoj familjarë të mi, por duhet që edhe anëtarët e partisë së tij të mos veprojnë ashtu.

Ymeri tha se disa deputetë e kanë arsyetuar nepotizmin me profesionalizëm.

“Kurtin e dëgjuam, kur tha asnjëri prej vëllezërve të tij nuk e ka shkelur kurrë ndërtesën e Qeverisë, as prindërit nuk e kanë shkelur ndërtesën e Qeverisë. Këto i përdori si shembull që nuk e mbështet nepotizmin. Mirëpo, kemi pas raste të njerëzve tjerë në VV që i kanë avancuar edhe familjarët e vet, kemi pasur deklarata të deputetëve që kanë thënë megjithatë po avancohen për shkak të profesionalizmit. Është arsyetuar nepotizmi me profesionalizëm. Është problematike nëse shikohet kështu nga kryeministri, sepse ai është përgjegjës për funksionimin e tërë Qeverisë, dhe si kryetar edhe për partinë. Nuk mundet të thotë se ne jemi të mirë sepse unë jam i mirë. Ti mund të jesh i mirë personalisht, por çfarë po bën ta bësh të mirë të gjithë qeverisjen”, ka thënë ai.

Ymeri u shpreh se Kurti nuk po jep fare shpresë se do të qeverisë më ndryshe se të tjerët, sa i përket çështjes së nepotizmit.

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika