Ymeri-Muratit: Mësimdhënësit nuk frikësohen as me ndalje të pagave

Ymer Ymeri- SBAShK

Anëtari i Sindikatës së Arsimit, Ymer Ymeri, i është kundërpërgjigjur ministrit të Financave, Hekuran Murati, i cili tha se në SBAShK ka persona që kanë probleme me ligjin.

Ymeri tha se edhe ministrat kanë probleme me ligjin, të cilët sipas tij shpesh shkojnë në gjykata.

Tutje, ai tha se ka shpresuar që në Komisionin për Arsim, të diskutohet për zgjidhje dhe jo të akuzohen me njëri-tjetrin.

“Nisu prej qeverisë për të ardhur te sindikata. Se kemi në mesin e ministrave që kanë probleme me ligjin që shkojnë në gjykatë kohë pas kohe. Kam shpresuar shumë që do të bisedojmë se si të gjendet mënyra e realizmit për koston e kërkesave tona”, ka thënë Ymeri.

Ymeri ka thënë se greva nuk mund të ndalet, nëse nuk plotësohen kërkesat e mësimdhënësve.

Ai i është drejtuar Muratit duke i thënë se ata nuk frikësohen as nga kërcënimet për ndalje të pagave.

“Anëtarësia është në grevë, jo ne, nuk na dëgjojnë mbi 20 mijë mësimdhënës, pa ua përmbushur kërkesat. Nuk kemi aparat as t’i frikësojmë, as t’i shantazhojmë, asnjëherë, kurrë nuk frikësohen as me ndalje të pagave, se ka ligje që i mbrojnë. As 3.2 milionëshi që ke thënë nuk e di ku janë, sepse e di ku janë, sepse dole në konferencën e dytë edhe e gjete ku janë”, ka thënë ai.

Ymeri ka theksuar se kostoja buxhetore për shtesën e 100 eurove vetëm për mësimdhënësit është rreth 4.5 milionë euro.

“Kostoja do të jetë vetëm në arsim 4.5 milionë euro, për vitin tjetër kostoja është zero, se është në kontratë kolektive dhe e kemi realizuar përmes gjykatës, ka thënë ai.

Grevat e sindikatave kanë filluar që nga data 25 gusht e këtij viti dhe janë duke vazhduar ende. Kërkesë kryesore e tyre është shtesa prej 100 eurosh, deri në miratimin e Ligjit të Pagave, i cili tashmë është në konsultim publik.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika