Ymeri: Qeveria nëpërmjet gjuhës propagandistike po fsheh ndryshimin e Kurtit 

Veprimet e Qeverisë Kurti II janë të ngjashme me qeveritë e kaluara por, dallimi i vetëm është se retoriken e kanë po atë që e kanë pasur në opozitë, ka thënë ish kryetari i LVV-së, Visar Ymeri

Visar Ymeri, analist në Debat Plus

 

Ish-bashkëpartiaku i Kryeministrit, Albin Kurti, njëherësh edhe analist në emisionin Debat Plus, Visar Ymeri ka thënë se për ndryshimet e Kurtit, pushteti i tij është shumë i shkathët në “gjuhen propagandistike” që t’i mbulojë dështimet qeverisëse.

Më tej, ai ka thënë se debatet janë të nevojshme për të diskutuar edhe zbërthyer ndryshimet që qytetarët të jenë të informuar për ndryshimet.

“Jo çdo herë ndryshimet janë të dukshme dhe kur është i dukshëm pushteti i Kurtit e ka mundësin nëpërmjet gjuhës propagandistike me mbulua ndryshimin. Edhe këtu ka një farë dallimi në shoqërinë kosovare në mes të fjalëve që ia besojnë politikanit edhe veprave që nuk ja shohin ose nuk munden me analizua”, ka deklaruar Ymeri.

Sipas Ymerit, Kurtit i takon përgjegjësia e llogaridhënies, pse i ka realizuar ose nuk i ka realizuar premtimet apo mos premtimet e caktuara, e jo analistëve.

“Po me dal e me thënë se kjo është çfarë ka dashur partia, Lëvizja Vetëvendosje e me vepruar të kundërtën e asaj që ka fol LVV-ja është hipokrizi e madhe dhe patolerueshme. Ma shumë se sa ndryshimi i Albin Kurtit është fshehja e ndryshimit që po i bënë qeverisja e LVV-së së bashku me Kurtin, këtij ndryshimi”.

Ymeri ka thënë se veprimet e Qeverisë Kurti II, janë të ngjashme me qeveritë e kaluar por, vetëm retoriken e kanë po të njëjtën me atë që e kanë pasur në opozitë.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika