Zbulimi i mozaikut të epokës bizantine në Gaza

Gaza është vend mjaft i pasur me gjëra antike, këtë e tregon edhe zbulimi i fundit nga Salman al-Nabahin. Por për shkak të mungesës së fondeve dhe profesionistëve përkatës, Gaza zakonisht është dashur të ftojë grupe ndërkombëtare për të ndihmuar në procesin e gërmimit dhe ruajtjes

Mozaiku i zbuluar nga Salman al-Nabahin, Gaza

Fermeri palestinez, Salman al-Nabahin, ishte duke punuar në kopshtin e tij në Gaza, kur vuri re se disa nga pemët e reja që kishte mbjellë në tokën e tij nuk i kishin rrënjët siç duhet. Kurioz për të dituar çka e shkaktoi këtë, al-Nabahin mori djalin e tij për ta ndihmuar atë të fillonte të gërmonte. Por kur ata filluan të gërmojnë sëpata e djalit të tij goditi diçka të fortë.

Mozaiku i epokës bizantine, Gaza

“Kërkova në internet… Mësuam se ishte mozaik i epokës bizantine,” tha babai i shtatë fëmijëve, i ulur pranë zbulimit të tij. “Unë e shoh atë si një thesar, më të shtrenjtë se një thesar. Nuk është personal, i përket çdo palestinezi”, u shpreh Nabahin për CNN.

Salman al-Nabahin e zbuloi reliken gjashtë muaj më parë gjersa po punonte në kopshtin e tij me ullinj në kampin e refugjatëve Bureij, rreth një kilometër nga kufiri me Izraelin.

Ministria Palestineze e Turizmit dhe gjërave Antike tha se dyshemeja përfshinte disa panele mozaiku që përshkruanin kafshë dhe tipare të tjera të jetës shoqërore gjatë epokës bizantine.

Pjesë e Mozaikut

“Zbulimi arkeologjik është ende në fazat e tij të hershme dhe ne presim të dimë më shumë për sekretet dhe vlerat e qytetërimit,” tha ministria në një deklaratë.

“Ekipet kombëtare të kërkimit po punojnë në partneritet me ekspertë ndërkombëtarë dhe shkencëtarë nga Shkolla Franceze e Arkeologjisë.”

Pjesë e Mozaikut

Gaza është vend mjaft i pasur me gjëra antike, këtë e tregon edhe zbulimi i fundit nga Salman al-Nabahin.

Por për shkak të mungesës së fondeve dhe profesionistëve përkatës, Gaza zakonisht është dashur të ftojë grupe ndërkombëtare për të ndihmuar në procesin e gërmimit dhe ruajtjes.

Zbulimi i Mozaikut nga Salman al-Nabahin, Gaza

 

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika