Zelanda e Re dërgon aeroplanë në Evropë në ndihmë për Ukrainën

Qeveria e Zelandës së Re do të dërgojë aeroplanë në Evropë të tipit C-130 Hercules, për të ndihmuar popullin e Ukrainës.

Gjithashtu Zelanda ka bërë të ditur se do të sigurojë miliona dollarë për të armatosur ushtarët ukrainas.

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, në një konferencë për media të hënën e 11 prillit, njoftoi se një kontingjent prej 50 punonjësish të Forcave të Mbrojtjes të Zelandës së Re do të dërgohet në Evropë për të ndihmuar në furnizimin e Ukrainës, derisa kjo e fundit lufton agresionin rus prej 7 javë rresht.

Kryeministrja Jacinda Ardern njoftoi mbështetje të mëtejshme për Ukrainën gjatë një konference për shtyp me ministrin e Mbrojtjes Peeni Henare.
Jacinda Ardern, Kryeministrja e Zelandës së Re

“Zelanda e Re do të kontribuojë me 13 milionë dollarë shtesë për mbështetjen ushtarake ligjore dhe të të drejtave të njeriut, duke përfshirë 7,5 milionë dollarë për të kontribuar në prokurimin e armëve dhe municioneve, nëpërmjet Mbretërisë së Bashkuar”, ka thënë Ardern.

Nga fondet e reja, 4.1 milion dollarë do të sigurohen në mënyrë që ushtria e Ukrainës të ketë akses në satelitët komercialë, “të cilët do t’i ndihmojnë ata të kuptojnë dhe t’i përgjigjen veprimeve të Rusisë në fushën e betejës”.

Një tjetër milion dollarë do t’i jepet Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut dhe 500 mijë dollarë Gjykatës Ndërkombëtare Penale për të mbështetur një hetim mbi krimet e luftës ruse.

Rusia ka zhvilluar një luftë brutale kundër Ukrainës për gati dy muaj dhe pasi dështoi në marrjen e kryeqytetit Kiev, javët e fundit ka kaluar në një fushatë ushtarake në lindje të vendit.

Shefi i Forcave të Mbrojtjes, Kevin Short ka thënë se Ukraina kishte arritur ta mbroj shumë mirë vendin e tyre.

Kryeministrja Jacinda Ardern, shefi i Mbrojtjes Kevin Short dhe ministri i Mbrojtjes Peeni Henare përgatiten të njoftojnë vendosjen e fundit të Zelandës së Re në Evropë.
Kevin Short, Jacinda Ardern

Ndihma ushtarake për Evropën nga Zelanda e Re do të vazhdojë përmes Britanisë së Madhe, por nga kabineti i kryeministres kanë bërë të ditur se trupat e tyre nuk do të futen në Ukrainë dhe as nuk do të marrin pjesë në luftime në front.

“Në asnjë moment ata nuk do të hyjnë në Ukrainë, e as nuk u është kërkuar”, tha Ardern.

Story of Innovation: C-130 Hercules | Lockheed Martin

Zelanda e Re gjithashtu ka vendosur një tarifë prej 35% për të gjitha importet ruse dhe po zgjeron ndalimet ekzistuese të eksportit për të përfshirë edhe produktet industriale që janë të lidhura ngushtë me industritë “strategjike” ruse.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika