Zelanda e Re rihap kufijtë pas mbylljes së gjatë nga pandemia

Fillimi i javës së parë të gushtit e gjeti Zelandën e Re me hapjen e plotë të kufijve pas mbylljes nga pandemia COVID-19. Një ndër fushat që është dëmtuar më shumë gjatë mbylljes së kufijve ishte turizmi

Foto e kufijve në Zelandë të Re (Times Higher Education)

Kufijtë e Zelandës së Re janë plotësisht të hapur për herë të parë që nga marsi 2020, kur ata u mbyllën në një përpjekje për të mbajtur jashtë COVID-19.

Autoritetet e imigracionit tani do të fillojnë të pranojnë sërish vizitorët me viza dhe ata me viza studentore. Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, e quajti atë një “moment të madh”, duke shtuar se ishte pjesë e një “procesi të kujdesshëm”.

Shumica e vizitorëve do të duhet ende të vaksinohen plotësisht, por nuk ka kërkesa për karantinë. Kufiri detar i vendit është rihapur me anijet e lundrimit dhe jahtet e huaja rekreative tani të lejuara të ankorohen, raporton BBC.

Në maj, Zelanda e Re filloi të mirëpresë turistë nga më shumë se 50 vende në listën e heqjes së vizave.

“Ne, së bashku me pjesën tjetër të botës, vazhdojmë të menaxhojmë një pandemi globale shumë të gjallë, duke i mbajtur njerëzit tanë të sigurt,” tha kryeministrja e Zelandës së Re.

“Por mbajtja e njerëzve të sigurt shtrihet edhe në të ardhurat dhe mirëqenien.”

Si e mposhti herët Zelanda e Re COVID-19?

Turizmi ishte një nga industritë më të goditura nga masat e ashpra të COVID-19 të Zelandës së Re.

Mënyra sesi Zelanda e Re mposhti herët COVID-19 është mbyllja e kufijve, dhe ky veprim do të ndikonte negativisht në turizëm. Në mars 2021, kontributi i industrisë në PBB ra në 2.9%, nga 5.5% një vit më parë.

Turizmi ndërkombëtar mori një goditje, veçanërisht, të madhe, duke rënë 91.5% – ose 16.2 miliardë dollarë NZ (10.2 miliardë dollarë; 8.4 miliardë dollarë) – në 1.5 miliardë dollarë, sipas të dhënave zyrtare.

Numri i njerëzve të punësuar drejtpërdrejt në turizëm, gjithashtu, ra me mbi 72 mijë gjatë kësaj periudhe.

 

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika