Zelensky dhe zonja e parë vendosin lule në memorialin e rrëzimit të helikopterit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe gruaja e tij, Olena Zelenska bëjnë nderimet e tyre gjatë një ceremonie lamtumire të shtunën në Kiev. Foto: AP

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe zonja e parë Olena Zelenska kanë vendosur lule në një përkujtimore për viktimat e rrëzimit të helikopterit të së mërkurës.

Të shtunën, banorët dhe personeli i forcave të sigurisë janë rreshtuar në rrugë ndërsa një kolonë mbante arkivole drejt shërbimit përkujtimor në Qendrën Kombëtare të Shtëpisë së Ukrainës në Kiev.

Pasi arkivolët ishin ngritur në disa shkallë, anëtarët ushtarakë i mbuluan me flamuj ukrainas.

Ushtarët ukrainas mbajnë flamurin e tyre kombëtar mbi arkivolin e ministrit të Brendshëm, Denys Monastyrsky gjatë një ceremonie lamtumire të shtunën në Kiev. Foto: AP

Të pranishëm në këtë ngjarje ishte dhe presidenti umkrainas, Volodymyr Zelensky dhe zonja e parë, Olena Zelenska, të cilët u pushtuan dukshëm nga emocionet teksa u përballën me arkivolet.

Presidenti dhe zonja e parë kanë vendosur lule në një arkivol të mbështjellë me flamurin ukrainas.

Helikopteri ishte duke transportuar ekipin drejtues të ministrisë së brendshme të Ukrainës kur u rrëzua pranë një blloku banimi në Brovary, një periferi e Kievit, duke vrarë të paktën 14 persona dhe duke plagosur 28 të tjerë, raporton CNN.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika