Zelensky ndalon zyrtarët të udhëtojnë jashtë vendit për qëllime jozyrtare

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka njoftuar se ka nënshkruar një dekret që ndalon zyrtarët të udhëtojnë jashtë vendit për çdo gjë, përveçse për punë zyrtare

Volodymyr Zelensky, president i Ukrainës

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky të hënën e 23 janarit, ka thënë se kishte nënshkruar një dekret që ndalon zyrtarët të udhëtojnë jashtë vendit për çdo gjë, përveçse për punë zyrtare.

“Zyrtarët nuk do të jenë më në gjendje të udhëtojnë jashtë vendit për pushime ose për ndonjë qëllim tjetër joqeveritar”, ka thënë Zelensky gjatë fjalimit të tij të përditshëm të mbrëmjes.

Presidenti ukrainas ka shtuar se kjo vlen për të gjithë zyrtarët e qeverisë, si dhe për nivele të ndryshme të qeverisjes vendore.

“Kjo vlen për oficerët e zbatimit të ligjit, deputetët, prokurorët dhe të gjithë ata që duhet të punojnë për vendin dhe brenda vendit. Nëse duan të pushojnë tani, do të pushojnë jashtë shërbimit shtetëror”, ka shtuar ai.

Zelensky ka potencuar se kabineti do të zhvillojë një procedurë për të siguruar që çdo zyrtar që largohet nga Ukraina po e bën këtë për “një udhëtim të vërtetë biznesi”, raporton CNN.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika