Zelensky shkarkon ambasadorin ukrainas në Britani të Madhe

Një njoftim i papritur ka ardhur nga Ukraina, e cila po ballafaqohet tash e sa kohë me pushtimin e Rusisë. Zelensky ka shkarkuar Vadym Prystaiko si ambasador në Mbretërinë e Bashkuar

Ambasadori i Ukrainës në Britani, Vadym Prystaiko është shkarkuar./ Foto: AFP

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka shkarkuar ambasadorin ukrainas në Mbretërinë e Bashkuar, Vadym Prystaiko.

Ende nuk është dhënë ndonjë arsye për shkarkimin e 53-vjeçarit, raporton Skynews.

Prystaiko kishte shërbyer si ambasador i Ukrainës në Londër që nga 20 korriku i vitit 2020.

Një urdhër presidencial thotë gjithashtu se Prystaiko është hequr si përfaqësues i Ukrainës në Organizatën Ndërkombëtare Detare.

Kujtojmë se ambasadori kritikoi presidentin ukrainas në një intervistë në Sky News.

Ndryshe, dorëheqje ka dhënë edhe ministri ukrainas i Kulturës, Oleksandr Tkachenko. Ky i fundit thuhet se u largua pas një “keqkuptimi” mbi përdorimin e fondeve publike për projekte kulturore, ndërsa Kievi po përpiqet t’i largojë pushtuesit rusë që nga 24 shkurti i vitit të kaluar.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika