Zelenskyy shkarkon dy gjeneralë të lartë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy ka shkarkuar dy gjeneralë të lartë dhe ka lëshuar një paralajmërim të fuqishëm për të gjithë “tradhtarët” brenda ushtrisë ukrainase në mes të sulmeve të vazhdueshme ruse.

Zelenskyy, ka ndërmarrë veprime vendimtare dhe ka shkarkuar dy zyrtarë të lartë të sigurisë për të cilët ai pretendoi se ishin “tradhtarë”.

Në një fjalim herët në mëngjes, Presidenti ukrainas njoftoi se kishte shkarkuar nga detyra shefin e Departamentit Kryesor të Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës (SBU) Naumov Andriy Olehovych.

Zelenskyy hoqi gjithashtu kreun e SBU në Kherson, Kryvoruchko Serhiy Oleksandrovych, duke ia hequr titujt dhe duke i etiketuar ata “antiheronj”.

Pjestarë të SBU-së

Presidenti akuzoi dy zyrtarët e lartë për dështim në detyrën e tyre për të mbrojtur “lirinë dhe pavarësinë” e Ukrainës, por nuk dha ndonjë detaj të mëtejshëm.

“Tani nuk kam kohë të merrem me të gjithë tradhtarët, por gradualisht ata do të ndëshkohen të gjithë”, ka thënë Zelenskyy në një fjalim të drejtpërdrejtë në mediat sociale.

Presidenti sfidues lëshoi ​​më pas një paralajmërim më të gjerë se oficerët që “nuk kanë vendosur se ku është atdheu i tyre” dhe kanë shkelur betimin e besnikërisë së Ukrainës, “do të privohen në mënyrë të pashmangshme nga gradat e larta ushtarake”.

“Gjeneralët e rastësishëm nuk bëjnë pjesë këtu,” vazhdoi ai.

Zelenskyy falënderoi gjithashtu Parlamentin Australian pas fjalimit të tij të enjten mbrëma dhe tha se “ndiente mbështetje të plotë”.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Pas fjalimit, Australia dha 25 milionë dollarë shtesë në ndihmë ushtarake, si dhe përmbushi kërkesën e Presidentit ukrainas për sigurimin e automjeteve të blinduara Bushmaster në zonën e luftës.

Por Zelenskyy përsëriti thirrjet e tij drejtuar liderëve botërorë për të ruajtur dhe rritur sanksionet dhe presionin ndaj regjimit rus.

“Ne duhet të bëjmë presion mbi agresorin derisa agresioni të përfundojë”, ka thënë ai.

Sipas tij derisa Rusia të fillojë të investojë aq sinqerisht në kërkimin e paqes sa investon në shkatërrimin e shtetit të Ukrainës, sanksionet do të mbeten të pandryshueshme.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika