Zelensky thotë se do të mbrojë qytetarët në rajonet e pushtuara nga Rusia

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se do të mbrojë qytetarët që janë duke qëndruar në rajonet e pushtuara nga Rusia,. Në anën tjetër, Zelensky ka shtuar se "nuk do të jetë në gjendje të negociojë me Rusinë pas të ashtuquajturave referendume"

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymuyr Zelensky, ka thënë se Ukraina do të mbrojë qytetarët në rajonet e pushtuara nga Rusia ndërsa Moska i afrohet aneksimit të tyre.

“Ne do të veprojmë për të mbrojtur popullin tonë si në rajonin Kherson, në rajonin Zaporizhzhia, në Donbas, në zonat e pushtuara aktualisht të rajonit të Kharkiv dhe në Krime”, ka thënë Zelensky në një video të postuar në Telegram.

Presidenti ukrainas ka shtuar se kjo farsë në territorin e pushtuar nuk mund të quhet as imitim i referendumeve.

Pas kërcënimit të Moskës për përdorimin e më shumë armëve vdekjeprurëse nëse zonat shënjestrohen në të ardhmen, ka shqetësime se aneksimi i katër territoreve mund të çojë në një përkeqësim të situatës, raporton BBC.

Zelensky në Këshillin e Sigurimit të OKB-së ka shtuar se “nuk do të jetë në gjendje të negociojë me Rusinë pas të ashtuquajturave referendume” dhe se “nuk ka asgjë për të folur” me presidentin rus, Vladimir Putin.

“Para syve të gjithë botës, Rusia po kryen një farsë të hapur të quajtur “referendum” në territorin e okupuar të Ukrainës”, tha ai.

Presidenti ukrainas ka shtuar se shifrat e rezultateve të pretenduara të pseudoreferendumit janë nxjerrë paraprakisht.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika