Zelensky: Ukraina nuk do të jetë një Afganistan i dytë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky. Foto: Reuters

Presidenti i Ukrainës ka thënë se votimi i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së për të miratuar një paketë ndihme ushtarake të vonuar prej 61 miliardë dollarësh tregoi se vendi i tij nuk do të braktiset nga perëndimi në përpjekjet e tij për të luftuar pushtimin rus.

Volodymyr Zelenskiy tha në një intervistë me televizionin amerikan se votimi i së shtunës tregoi se Ukraina nuk do të ishte “një Afganistan i dytë”, qeveria properëndimore e të cilit u rrëzua gjatë një tërheqjeje të udhëhequr nga SHBA në verën e vitit 2021.

Presidenti ukrainas i kërkoi Senatit të SHBA që të ratifikonte paketën e ndihmës me shpejtësi dhe paralajmëroi se vendi i tij po përgatitte mbrojtjen e tij, nga frika se mund të kishte një ofensivë të madhe ruse përpara se furnizimet e reja të arrijnë në vijën e parë, raporton theguardian.

“Ne vërtet duhet ta çojmë këtë deri në pikën përfundimtare. Ne duhet ta aprovojmë atë nga Senati … në mënyrë që të marrim një ndihmë të prekshme për ushtarët në vijën e frontit sa më shpejt të jetë e mundur, jo në gjashtë muaj të tjerë”, tha ai.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika