Zgjedhjet në Hungari/ Viktor Orban shpall fitoren për mandatin e katërt

Pas mbylljes së zgjedhjeve në Hungari të cilat janë mbajtur të dielën e 3 prillit, kryeministri i Hungarisë Viktor Orban ka shpallur fitoren.

Orban me këtë fitore ka marrë mandatin e tij të katërt, duke bërë triumfuese partinë e tij Fidesz.

Pas përpunimit të 83,62 për qind të votave, Fidesz ka arritur të fitoj 53,85 për qind, kurse opozita e bashkuar e udhëhequr nga Peter Marki Zaj, 34,28 për qind të votave nga listat e partive, ka njoftuar Komisioni Kombëtar i Zgjedhjeve.

Fidesz ka fituar 88 vende në zonat ku kandidatët zgjidhen drejtpërdrejt sipas sistemit zgjedhor mazhoritar dhe opozita e bashkuar ka fituar 18 mandate deri më tani.

Viktor Orban

Pas rezultatit pozitiv për të, Orba i është drejtuar një turme në një fjalim rreth 10 minutësh, ku tha se kjo ishte një fitore shumë e madhe për të, e për partinë e tij.

“Ne kemi një fitore të tillë që mund të shihet nga Hëna, por është e sigurt që mund të shihet nga Brukseli. Ne do ta kujtojmë këtë fitore deri në fund të jetës tonë sepse na u desh të luftonim kundër një numri të madh kundërshtarësh”, ka thënë Orban në fjalimin e tij të dielën mbrëma duke përmendur një numër të armiqve të tij politikë duke përfshirë të majtën hungareze dhe “burokratët” në Bruksel.

Ai u sfidua nga gjashtë parti të bashkuara opozitare që kërkonin të kundërshtonin atë që ata e quajtën revolucionin “jo-liberal” të Orbanit që ai dhe partia e tij Fidesz kanë ndjekur gjatë 12 viteve të kaluara.

Hungarezët votuan më 3 prill për zgjedhjet parlamentare. Në këto zgjedhje të drejtë vote kanë pasur 8 milionë persona.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika