Zgjedhjet studentore – mospajtime për mbajtjen e tyre “Online”

Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës ka marrë vendim që zgjedhjet studentore të mbahen online nëpërmjet Sistemit Elektronik të Studenteve – SEMS. Njëra nga organizatat nuk po pajtohet më këtë forme të votimit

Fakulteti Filozofik në Prishtinë

Frekuentimi i Fakulteteve të Universitetit të Prishtinës, nga ana e studentëve ka qenë gjithmonë i madh, shkaku i ligjeratave dhe provimeve të cilat mbahen në to.

Mirëpo, këtë radhë frekuentimi i hapësirave të fakulteteve po ndodh për një arsye tjetër.

Është fushata zgjedhore e Organizatave studentore, që më datën 10 qershor do t’i nënshtrohen procesit zgjedhor për të përfaqësuar studentët në senatin e UP-së.

Sikurse para dy vjetësh, ky proces do të zhvillohet online përsëri edhe këtë vit.

Kështu e ka konfirmuar Florent Mucaj, kryesues i Komisionit zgjedhor për zgjedhjet studentore.

“Në bazë të konsultimit Këshilli Drejtues i UP-së, ka vendosur që zgjedhjet studentore t’i mbajë online, duke pasur parasysh edhe përvojën e dy viteve të mëhershme”, ka thënë Florent Muçaj, kryesues i Komisionit zgjedhor për zgjedhjet studentore.

Florent Muçaj, kryesues i Komisionit zgjedhor për zgjedhjet studentore

E këtë formë të votimit e ka kundërshtuar organizata studentore, Studim Kritikë Veprim.

“Këshilli Drejtues i UP-së, ka shkelur rregulloren e Universitetit të Prishtinës, të cilën e ka miratuar pak ditë para shpalljes së zgjedhjeve studentore”, ka thënë Edi Zenelaj nga  Organizata SKV.

Edi Zenelaj nga  Organizata SKV

Ndërsa, nga organizata studentore Reforma, nuk shihet problem kjo formë e votimit.

Ndër tjerash, për Bleron Bekën që kandidon për kryetar të Parlamentit Studentor, problem kryesor mbetet infrastruktura brenda universitetit.

“Infrastruktura në Universitetin e Prishtinës nuk është shumë e mirë, garantojmë që do të shtyjmë përpara secilen temë që mundëson digjitalizimin në bibliotekat dhe katalogjet e secilit fakultet, digjitalizimin e Bibliotekës Kombëtare, digjitalizimin e procesit mësimor”, është shprehur Bleron Beka nga Organizata Reforma.

Bleron Beka nga Organizata Reforma

Ndërkohë, studentët këto zgjedhje i shohin shumë të rëndësishme për të shtyrë përpara kërkesat e tyre.

“Nëse përfaqsohen studentët nga njërëzit e duhur, atëherë do të arrihet jo vetëm të ndikojë në të drejtat e studentëve por edhe në aspektin e avancimit profesional të tyre”, ka deklaruar Rilind Kuqi, student.

Mbajtjen e zgjedhjeve studentore brenda Universitetit e organizon dhe mban Komisioni Qendror Zgjedhor që themelohet nga Këshilli Drejtues i UP-së.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Flet babai i të dyshuarit për vrasjen e ish-bashkëshortes: Djali...

Babai i Sokol Halilit – personit të dyshuar për vrasjen e ish bashkëshortes së tij – Halili Halili për Telegrafin tregoi se ngjarja e...

Të fundit nga rubrika