Zhvillimi i kinematografisë ndër vite

Nga viti 1917 deri në vitin 2010, kinematografia u zhvillua nga filmi bardh e zi deri tek filmi dixhital

Historia e kinemotografisë

Në vitin 1917, u prezantua teknokolori dhe filmi më në fund mund të shfaqej me ngjyra. Më parë, ngjyrat mund të shtoheshin pas xhirimeve, por ishte një proces i gjatë. Megjithatë, filmi me ngjyra nuk ishte i popullarizuar deri në vitin 1970.

Në vitin 1927, u publikua filmi i parë me zë dhe ishte i titulluar “Këngëtarja e Jazz-it”. Për prodhuesit e filmit, shtimi i zërit u bë problem i madh, kamerat në atë kohë ishin të zhurmshme dhe duhej të vendoseshin në kuti të mëdha për të maskuar zhurmën e tyre. Kjo e ka vështirësuar zhvillimin e kinemotografisë deri në shpikjen e “barney”, e cila simbolizonte lëvizjen e kamerës që ishte praktikisht e pamundur të bëhej shpejt, transmeton “americanhousekyiv”.

Në epokën moderne të Hollywood-it, kinemotografët nuk kanë më nevojë të tërheqin pajisje të rënda përreth. Njohuritë e tyre për teknologji të ndryshme dhe aftësia e tyre për të përdorur kamerën i bën të paçmuar në industrinë e sotme.

Ilustrim

Zhvillimi i kinemotografisë

Kinemotografia është zhvilluar krahas teknologjisë, me shfaqjen e mjeteve të reja prodhuesit e kinemotogerafisë ishin në gjendje të eksperimentonin me teknika të reja dhe të bënin përpoarimm në film. Tri zhvillimet kryesore të filmit janë: filmi bardh e zi, filmi me ngjyra dhe filmi dixhital.

Filmi bardh e zi ka filluar në errësirë dhe mënurat e vetme për të përjetuar filmin ishin filmat bardh e zi ose filmat njëngjyrësh.

Filmi me ngjyra u prezantua në vitin 1900, filmat që kishin ngjyra të hershme duhej të ngjyroseshin pas prodhimit, që nënkupoton se filamt ishin të prodhuar bardh e zi. Më pas, proceset e ngjyarave u lehtësuan dhe ju lejuan konemotografëve të xhironin filma me ngjyrë në kohë reale

Ndërsa, filmat dixhital filluan të shfaqen në vitin 1980, para kësaj kohe filmat janë xhiruar me material filmik me bobina. Filamat dixhital fillaun të bëhen më të njohur gjatë vitit 2000 dhe në vitin 2010 këta filma u bënë standard dhe shumë kompani produksioni si “Paramount” e hoqën plotësisht materialin filmik nga prodhimet e tyre.

Gjatë kësaj kohe, post-produksiioni ose koha kur filmi është montuar, është bërë jashtëzakonisht i rëndësishëm për kinemotografët. Në pjesën e post-produksionit mund të korrigjohen ngjyrat dhe mund të shtohen efekte dëgjimore dhe vizuale.

Ilustrim

Dy filmat më të mirë

  1. “Citizen Kane” (1941)

Kinematografi i “Citizen Kane”, Greg Toland në këtë film ka eksperimentuar me ndriqimin dhe lentet. Eksperimentimi i tij ka rezoltuar në fokus të thellë, që ka lejuar të gjitha elementët e fotografisë të jenë prezente në të njëjtën kohgë në ekran.

Ky film e ka nisur industrinë e filmit në “epokën moderne” ose në epokën e madhe të Hollywood-it të viteve 1950-1960. “Citizen Kane” ende konsiderohet si filmi më i mirë përsa i përket kinematografisë, duke marrë marrë parasysh moshën e tij.

Ilustrim

2. “Days of Heaven” (1978)

Nestor Almendros, kinematografi i këtij filmi ka besuar se kamera ishte një personazh në vete dhe është fokusuar në energjinë e një skene përmes pozicionit të kamerës. Në “Days of Heaven”, kamera përpiqet të kapë energjinë e skenës dhe të përcjellë llojet e ndjenjave që personazhet do të ndjenin.

Pjesa më e madhe e filmit është xhiruar gjatë “Orës së Artë”, në kohën e ditës kur dielli per♪7ndon dhe ndriqimi nuk është i ashpër.

Ilustrim

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika