Zhvillohet kampionati i tretë vjetor i përqafimit të pemëve në Finlandë

Kampionati i tretë vjetor Finlandez i Përqafimit të Pemëve Arktike është një mënyrë argëtuese për të tërhequr vëmendjen te natyra dhe fakti se pemët, pyjet dhe natyra në përgjithësi, mund të sjellin mirëqenie në jetën e njerëzve

Ilustrim

Kampionati i tretë vjetor Finlandez i Përqafimit të Pemëve Arktike është zhvilluar të shtunën e 20 gushtit, në Levi, Lapland.

Ky lloj i garës është një mënyrë argëtuese për të tërhequr vëmendjen te natyra dhe fakti se pemët, pyjet dhe natyra në përgjithësi, mund të sjellin mirëqenie në jetën e njerëzve dhe t’i ndihmojën që të ndjehen më mirë edhe kur janë të stresuar.

Ky kampionat ka tri ngjarje kryesore:

Përqafimin e shpejtë: Të  përqafohejnë sa më shumë pemë që të jetë e mundur në një minutë, ku çdo përqafim duhet të zgjasë të paktën pesë sekonda.

Përkushtimui: Përqafimi më kreativ i një peme të zgjedhur nga pjesëmarrësi, në maksimum prej një minute.

Përqafimi më kreativ: Konkurenti mund të përqafojë vetëm një pemë prej një minuti në stilin e tij, raporton eruronews.

Ndërkaq fitues i kampionatit të vitit 2022 është shpallur Ani Lankila e cila kishte të veshur  një kostum ariu.

Lankila është me origjinë nga Helsinki në Finlandën jugore, por aktualisht jeton në Levi.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika