Zjarri në shtëpinë e pleqëve, të moshuarit dërgohen në hotel e një në QKUK

Zjarri i mbrëmshëm në shtëpininë e të moshuarve po dyshohet së u shkaktua nga një cigare, një ditë më pas, të moshuarit janë dërguar në një hotel përkohësisht e një nga ta po trajtohet në QKUK, në gjendje stabile. Përderisa prrokuroria i ka nisur hetimet për shkaktim të rrezikut të përgjithshëm

Gati shkrumb e hi u bë aneksi ku jetojnë rezidentët e palëvizshëm dhe ata me probleme të shëndetit mendor në shtëpin e të moshurve në Prishtinë.

Këtu ku do duhej të ishin 57 të moshuarit  të cilët nën përkujdesje të shtetit, por këtë të marte ata gjenden në një hotel në kryeqytet.

Kjo pasi që një natë më parë shtëpia u përfshi nga zjarri dhe të gjithë u evakuan  nga kjo hapësirë,ku vetëm një nga ta po trajtohet në QKUK.

Arsyeja e shkaktimit të zjarrit, dyshohet të jetë cigarja të cilën e kishte lënë një i moshuar në objekt.

Policia dhe zjarrfikësit kishin dalur menjëherë në vendngjarje teksa drejtori i emergjencave  në kryqytet bën me dije se qëndrimin në hotel do ta sponzorizojë Komuna e Prishtinës deri në riparimin e ndërtesës.

Një ditë më pas Prokuroria në Prishtinë ka nisur hetimet për veprën shkaktim i rrezikut të përgjithshëm.

Edhe gjatë së martës në Prishtinë një objekt është kapluar nga flakët e zjarrit mirëpo ai ak arritur të fiket, si pasojë e kësaj një zjarrëfiks ka lënduar dorën dhe është jashtë rrezikut për jetën.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika