Zogjtë me mustaqe

Zogjtë unikë në Amerikën e Jugut

Zogu Terns Inca
Zogu Terns Inca

Njihen më së shumti për mustaqet e tyre të bardha dhe e veçanta është se mund të gjenden në zogjtë meshkuj dhe femra.

Terns Inca është një lloj i shpendëve që gjenden në të njëjtit vend të sunduar nga Perandoria e lashtë Inka në Amerikën e Jugut.

Zogu Terns Inca
Zogu Terns Inca

Vendndodhja e tyre është vetëm pranë ujërave të ftohta të Rrymës Humboldt, ku zogjtë ushqehen me açuge dhe peshq të tjerë të vegjëlata zakonisht ushqehen me gjallesat ujore.

Zogjët gjithashtu pastrojnë mbetjet e luanëve të detit, delfinëve dhe anijeve të peshkimit. Rënia e rezervave të peshkut është një nga arsyet e rënies së popullsisë së kësaj specie.

Çiftet zgjedhin një vend foleje në zgavrat ose çarjet e shkëmbinjve ndonjëherë edhe në strofkën e vjetër të folesë së një pinguini Humboldt. Ata shpesh kthehen në të njëjtin vend foleje për disa vite rresht, dhe të dy prindë ritin dhe kujdesen për zogjtë.

Zogu Terns Inca
Zogu Terns Inca

Ngjyra e tyre është gri e errët, ndërsa sqepin dhe këmbët i kanë të kuqrremta. Karakteristika më e veçantë e zogjve në fjalë janë “mustaqet” e bardha, të cilat shtrihen në pjesën e prapme të kokës së tyre, zakonisht duke formuar një pjerrësi të lehtë.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika