“Zonja e Çudirave”, thesare të gjetura në anijen e përmbytur spanjolle pas 350-vjetësh 

Midis zbulimeve ishte një zinxhir ari dhe disa varëse me stoli që dikur u përkisnin kalorësve të Urdhrit të Santiagos, një urdhër fetar dhe ushtarak shekullor. Përveç kësaj, u zbuluan gjithashtu tre varëse të tjera kalorësish, duke përfshirë një në formë që të dukej si një guaskë e artë

Historitë e thesareve të varrosura dhe mbytjeve të anijeve të lashta kanë magjepsur për shekuj, nga tregimet pirate deri te filmat e suksesshëm të Hollivudit.

Megjithatë, për një ekip eksploruesish, legjenda u bë realitet kur zbuluan një gamë artefaktesh nga një galion spanjoll i fundosur 350-vjeçar duke përfshirë monedha, gurë të çmuar dhe xhevahire të çmuara që dikur i përkisnin kalorësve detarë.

Nuestra Señora de las Maravillas ose e njohur sikurse “Zoja e Çudirave” u mbyt në vitin 1656 pasi u përplas me një varkë tjetër nga flota e saj dhe u përplas në një shkëmb koralor pranë Bahamas.

Anija mbante një ngarkesë thesari, disa prej të cilave ishin të rezervuara si taksë mbretërore për Mbretin Filip IV, nga Kuba në Sevilje, Spanjë.

Anija prej 891 tonësh përmbante më shumë ngarkesë se zakonisht, pasi ishte ngarkuar edhe me transportin e thesarit të marrë nga një anije tjetër që ishte fundosur dy vjet më parë.

Një rindërtim artistik i Nuestra Señora de las Maravillas, i ndërtuar në 1647

Ka pasur tashmë disa përpjekje të suksesshme për të tërhequr ngarkesën e anijes, me pothuajse 3.5 milionë artikuj të gjetur midis viteve 1650 dhe 1990, sipas specialistit të anijembytjeve Allen Exploration, i cili kreu një ekspeditë dyvjeçare nga viti 2020.

Por zbulimet e fundit, të cilat do të shfaqen këtë muaj në Muzeun e ri Detar të Bahamas, ofrojnë një pasqyrë të re për jetën në bordin e anijes.

Duke punuar me zhytës vendas, arkeologë dhe ekspertë të tjerë, studiuesit janë gjithashtu në procesin e “rindërtimit të misterit se si anija u shkatërrua dhe u copëtua”, tha në një deklaratë për shtyp arkeologu detar i projektit, James Sinclair.

Duke përdorur teknologjinë e sensorit në distancë, të tilla si sonar dhe magnetometra, Allen Exploration gjurmoi “një gjurmë të gjatë dhe dredha-dredha mbeturinash gjetjesh” të shpërndara në një shtrirje 13 kilometrash të dyshemesë së oqeanit, shtoi themeluesi Carl Allen në një deklaratë.

Një shishe vere prej qelqi, një nga shumë artikujt që ndriçojnë jetën në bordin e anijes

Midis zbulimeve ishte një zinxhir filigran ari 1,76 metra i gjatë dhe disa varëse me stoli që dikur u përkisnin kalorësve të Urdhrit të Santiagos, një urdhër fetar dhe ushtarak shekullor.

Një nga varëset prej ari përmban një smerald të madh kolumbian ovale dhe një duzinë smeraldi më të vegjël, të cilët ekspertët besojnë se mund të përfaqësojnë 12 apostujt, së bashku me Kryqin e Shën Jakobit.

U zbuluan gjithashtu tre varëse të tjera kalorësish, duke përfshirë një në formë që të dukej si një guaskë e artë.

Smeraldë të rrallë të gjetur në një anije të mbytur 400-vjeçare për të marrë miliona

“Kur sollëm varësen ovale smeraldi dhe floriri, fryma më ngeci në fyt,” tha Allen, duke shtuar: “Si mbijetuan këto varëse të vogla në këto ujëra të ashpër dhe si arritëm t’i gjenim, është mrekullia e Maravillave.”

Artefakte të tjera të gjetura hedhin dritë mbi jetën e përditshme të Maravillas, që lundroi gjatë “Epokës së Artë Spanjolle”, duke përfshirë kavanoza prej porcelani dhe ulliri kinez, si dhe një dorezë shpate argjendi.

Disa nga përmbajtjet e vlefshme të galionit mund të kenë qenë gjithashtu kontrabandë me qëllim “të lyerjes së paligjshme të pëllëmbëve të tregtarëve dhe zyrtarëve spanjollë”, tha Allen.

Një varëse ari dhe smeraldi që i përket një kalorësi nga Urdhri i Santiagos, me një kryq qendror të Shën Jakobit

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika