ZPS i cilëson ish-krerët e UÇK-së si “bandë kriminale”

Hedhjen poshtë të kërkesës së ish-presidentit Hashim Thaçi për lirim me kusht nga paraburgimi nga Dhomat e Specializuar të Kosovës në Hagë po kritikohet nga njohësit e punës së saj. Megjithatë, mbrojtja e Thaçiq ka kritikuar ZPS-së për përdorimin e termit “Organizatë e Përbashkët Kriminale”, duke cilësuar si të pasaktë

Foto ilustrim

Edhe këtë herë, kërkesa e ish-krerëve të UÇK-së, që të gjykohën në liri nuk u morr parasysh nga Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë.

Gjykatësi i Procedurës Paraprake, përfilli kërkesën e Zyrës së Prokurorit të Specializuar, që Hashim Thaci, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi, të vazhdojnë të mbahen në paraburgim.

Por, ajo cfarë ka rënë në sy është justifikimi i kërkesës nga ana Zyrës së Prokurorit të Specializuar, ku e thekson rrezikun e ndikimit në dëshmitarë ndërsa ish krerët e UCK-së i clëson si “bandë kriminale”.

Një gjë të tillë po e cilëson si të papranueshme avokati i Hashim Thacit, Gregory Kehoe, i cili ka  thënë se një term i tillë nuk guxon të përdoret.

Deklarata e avokatit të Hashim Thaçit, Gregory Kehoe

“Në mënyrë alarmante, në justifikimin e arsyeshmërisë së 22 muajve të paraburgimit të pandërprerë, ZPS-ja i referohet “rasteve që përfshijnë veprimtari kriminale të organizuar” duke cituar tre raste të GJEDNJ-së që kanë të bëjnë me persona të dyshuar si pjesëmarrës në bandat dhe grupet e organizuara kriminale. Çdo sugjerim që ky rast përfshin krimin e organizuar, ose tërhiqet paralele me rastin që përfshijnë bandat kriminale, është ai pasaktë dhe duhet të shpërfillet”, ka thënë  avokati i Hashim Thaçit, Gregory Kehoe.

Reagime pati edhe nga avokatët kosovar të akredituar nga Gjykata Speciale.

Taulant Hodaj, thotë se prokuroria po vije në konstatime ende pa nisur gjykimi ndaj ish krerëve të UCK-së.

Taulant Hodaj, avokat

“Përdorimi i një termi të tillë nuk është një risi nga ana e Prokurorise sepse ata e kanë ngritur aktakuzën duke u bazuar në këtë forme të kryerjes së vepres penale. Ndërmarrje e përbashkët kriminale është një formë që ata pretendojnë që është kryer vepra penale që janë akuzuar. Mirëpo, prokuroria duhet të theksoj se dyshohej për këtë vepër penale e jo të konstatoj për kryerjen e veprës”, ka thkesuar Hodaj.

Ndërkohë, më i ashpër është avokati Naim Rudari.

Ai thotë se lirimi i tyre me kusht, nuk paraqete ndonjë rrezik potencial për pengim të këtij procesi dhe se përdorimi i termit “Organizatë e Përbashkët Kriminale” tentohet të njolloset lufta e UÇK-së.

Naim Rudari, avokat

“Ndërkohë, deri me tani të gjitha kërkesat e ish liderëve të UCK-së për mbrojtje në liri deri me tani janë refuzuar, ndërsa ka 22  muaj që po mbahen në paraburgim, nën akuzën për krime lufte”, është shprehur Rudari.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika