Zvicra triumfon në “Eurovision”

Me performancën e tyre të shkëlqyer dhe këngën "The Code", interpretuar nga Nemo, Zvicra ka triumfuar mbi konkurrencën e fortë të Kroacisë dhe Ukrainës

Në një finale të pasur me emocion dhe surpriza, Zvicra ka dalë fituese në edicionin e 68-të të Eurovisionit të mbajtur të shtunën në Malmo të Suedisë. Me performancën e tyre të shkëlqyer dhe këngën “The Code”, interpretuar nga Nemo, Zvicra ka triumfuar mbi konkurrencën e fortë të Kroacisë dhe Ukrainës.

Edicioni i këtij viti i Eurovisionit ka qenë i mbushur me ngjarje të papritura dhe ndjenja të forta. Performanca e Nemos, e cila përshkruan rrugën e identitetit gjinor, shëndetit mendor dhe gjetjen e vetes, ka qenë një moment i shquar në këtë spektakël të madh muzikor.

Edhe pse tabela e votimeve është përmbysur disa herë nga votat e publikut, Zvicra ka ruajtur pozicionin e tyre në krye, duke marrë një fitore të merituar me 591 pikë.

Kroacia, përfaqësuar nga artisti BabyLasagna, u rendit në vendin e dytë me 547 pikë, ndërsa Ukraina u rendit në vendin e tretë me 453 pikë.

Në momentin e fitores, Nemo nuk ka hezituar të shprehë falënderimet e tyre.

“Faleminderit shumë! Shpresoj që kjo garë do të jetësojë premtimin për paqe dhe dinjitet për çdo person në botë”, tha Nemo ndërsa mori trofeun nga fituesja e mëparshme Loreen.

Zvicra tani është në pritje për të qenë nikoqire e edicionit të ardhshëm të Eurovisionit, duke shënuar një sukses të madh për vendin dhe për muzikën e tyre.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika