Zyrtare: Shqipëria i prin listës E për kualifikimin drejt “Euro 2024”

Në Tiranë sot (20 nëntor) do të jetë një festë të madhe, pas arritjes së kualifikimit për në Kampionatin Evropian që do të mbahet në verën e vitit 2024

Me barazimin e siguruar, Shqipëria tashmë ka siguruar prijësen e listës për grupin E, drejt kualifikimit “Euro 2024”.

Kuqezinjtë barazuan pa gola me Ishujt Faroe në “Air Albania” në ndeshjen e fundit kualifikuese.

Përkundër që nuk nxorën fitore, skuadra e Sylvinhos në Berlin shkon nga vendi i parë.

45 minutat e parë dhe 7 të tjerë shtesë nuk mjaftuan për t’u tundur rrjeta e bardhë.

Atmosfera është e zjarrtë, por loja jo në nivelin e saj.

Në pjesën e parë kuqezinjtë kishin tri raste shënimi. Nedim Bajrami gjuajti bukur nga distanca në minutën e 36-të, por portieri i Ishujve Faroe ndërhyri me sukses.

Në minutat shtesë fillimisht provoi Myrto Uzuni, ndërsa Mirlin Daku lëshoi rast të artë më pas.

Shqipëria është e para në grupin E me 15 pikë, aq sa ka edhe Çekia në vendin e dytë. Polonia me 11 pikë, Moldavia me 10 pikë dhe Ishujt Faroe me 2 pikë nuk arrijnë kualifikimin.

Shija e redaktorit

Kukësi i Shqipërisë – Qyteti i parë i nominuar për...

Në kulmin e luftës në Kosovë, kjo zonë me 16,000 persona priti më shumë se 400,000 refugjatë. Tani, Kukësi po përdor historinë e tij...

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Të fundit nga rubrika